بنیاد ایران شناسی

آرشیو اخبار داخلی بنیاد ایران شناسی

سخنرانی رئیس بنیاد ایران‌شناسی در کارگاه بین‌المللی:«حقوق زن در اسلام و چگونگی انعکاس آن در قانون ...» /  1399/07/30
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایران‌شناسی، پیرو برگزاری همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، توسط بنیاد ایران‌شناسی، مقرر شد تا سلسله نشست‌هایی در راستای اهداف همایش و تقویت ارتباطات فرهنگی زنان در سطح بین‌المللی برگزار شود که در این راستا بنیاد ایران‌شناسی و شورای فرهنگی اجتماعی زنان با همکاری مرکز علمی - فرهنگی رضوان تک، مستقر در مرکز رشد دانشگاه الزهرا، اقدام به برگزاری سلسله کارگاه‌های آموزشی در مورد حقوق و قوانین مرتبط با زنان در ایران برای نمایندگان مجلس زن عراقی و فعالان مدنی حقوق زن در آن کشور کرده‌اند.
ادامه مطلب ...
پیام تسلیت رئیس بنیاد ایران‌شناسی در پی درگذشت چند تن از اساتید باستان‌شناسی /  1399/07/30
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایران‌شناسی، حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس محترم بنیاد ایران‌شناسی با صدور پیامی درگذشت چند تن از اساتید باستان‌شناسی را تسلیت گفتند. مشروح پیام ایشان به شرح زیر است.
ادامه مطلب ...
برگزاری سومین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1399/07/02
سومین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، با محوریت: «نقش زنان در دستیابی به صلح و پیشرفت پایدار»، 16 تیرماه 1399، در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی به صورت مجازی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این نشست تخصصی با حضور دکتر سیوِتان سِتوفسکی، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، دکتر محمد‌مهدی مظاهری، عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی، دکتر حجت‌ا... ایوبی، عضو شورای سیاست‌گذاری همایش و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران،‌ دکتر زهره پوستینچی، مدیر گروه مطالعات بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی، همراه بود.
ادامه مطلب ...
برگزاری چهارمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1399/07/01
چهارمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، با محوریت: «زنان و اهمیت سلامت و خود مراقبتی»، 18 تیرماه 1399، در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی به صورت مجازی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این نشست تخصصی با حضور دکتر محمدرضا شمس اردکانی، نماینده کمیته تاریخ تمدن اسلام و ایران در شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر مژگان تن‌ساز، استاد دانشگاه شهید بهشتی،‌ دکتر آرمان زرگران، معاون امور بین‌الملل دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران،‌ دکتر مهرداد کریمی، معاون طب سنتی وزارت بهداشت، خانم دکتر امینه آتر، عضو انجمن پزشکی اروپا، همراه بود.
ادامه مطلب ...
پیام تسلیت ریاست بنیاد به مناسبت درگذشت سرکار خانم دکتر طوبی کرمانی استاد برجسته فلسفه اسلامی /  1399/06/23
با کمال تأسف و حزن عمیق خبر درگذشت سرکار خانم دکتر طوبی کرمانی استاد برجسته فلسفه اسلامی و نمونه تمام نمای زن مسلمان و متعهد موجب تأثر و تألم گردید . این بانوی فاضله و طاهره علاوه بر استادی فلسفه اسلامی در دانشگاه تهران ، یکی از همکاران بنیاد حکمت اسلامی صدرا و بنیاد ایران شناسی و در بسیاری از شوراهای فلسفی و علمی در امور فرهنگی و بخصوص امور زنان عضویت داشت و تنها بانوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در خارج از کشور بود که من خود شاهد لیاقت و شایستگی های ایشان در آتن بودم.
ادامه مطلب ...
برگزاری ششمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1399/06/16
ششمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، با محوریت: «نقش زنان در اقتصاد خلاق، کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی»، 23 تیرماه 1399، در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی به صورت مجازی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی،‌ این نشست تخصصی با حضور دکتر فرزانه شرفبافی، مدیر عامل شرکت هواپیمایی کیش ایر، دکتر سیده‌ فاطمه مقیمی، عضو کمیته علمی همایش، دکتر دلبر نیروشک،‌ روانشناس بالینی از آمریکا،‌ دکتر آنا استامو، عضو اتحادیه زنان مسلمان جهان (یونان)، همراه بود.
ادامه مطلب ...
برگزاری هشتمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1399/05/22
هشتمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، با محوریت: «نقش زنان در رسانه‌ها و فضای مجازی: فرصت‌ها و تهدیدها»،‌ 25 تیرماه 1399، در تالار محتشم بنیاد ایران‌شناسی به صورت مجازی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این نشست تخصصی با حضور دکتر مسعود احمدی افزادی، رئیس شبکه آموزش، دکتر سونیا پوریامین، عضو هیئت علمی همایش، دکتر محمدرضا سعید آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، دکتر محمد رجایی مقدم، معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد،‌ خانم دکتر سوکینه بورائوی، مدیر مرکز الکوثر، مرکز آموزش و تحقیقات زنان عرب از تونس، همراه بود
ادامه مطلب ...
برگزاری پنجمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی "جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام" /  1399/05/19
پنجمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، با محوریت: «نقش زنان در احیاء و ترویج میراث فرهنگی ناملموس»، صبح روز یکشنبه 22 تیرماه 1399، در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی به صورت مجازی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست دکتر آتوسا مومنی، عضو کمیته علمی همایش، دکتر ژانت بلیک، مدیر گروه حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی،‌ دکتر شیدا مهنام، دبیر علمی همایش، خانم دکتر نوریکو آی‌کاوا،‌ رئیس کمیته مشورتی میراث ناملموس جهانی، خانم دکتر آنا آورجولیاک، رئیس کرسی حقوق میراث فرهنگی یونسکو دانشگاه سیدنی استرالیا، به ایراد سخنرانی پرداختند.
ادامه مطلب ...
برگزاری دومین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1399/05/11
دومین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، با محوریت: «نقش زنان در تحکیم بنیان خانواده با تأکید بر اهمیت آموزه‌های فرهنگی»، یکشنبه 15 تیرماه 1399، در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی، به صورت مجازی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این نشست تخصصی با حضور، دکتر شیدا مهنام، دبیر علمی همایش، دکتر سیده ماهین نقوی، روانشناس از دانشگاه تهران،‌ دکتر دلبر نیروشک،‌ روانشناس بالینی از آمریکا،‌ دکتر ساقی ساقیان، روانشناس از دانشگاه کالیفرنیا، خانم پروفسور دوتامب، بنیان‌گذار و موسس بنیاد روش‌شناسی از آمستردام، همراه بود.
ادامه مطلب ...
برگزاری نخستین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1399/05/06
نخستین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، با محوریت: «جایگاه زن در آفرینش و تکوین»، روز شنبه 14 تیرماه 1399، در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی به صورت مجازی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این نشست تخصصی با سخنرانی حجت‌‌الاسلام و المسلمین آقای دکتر سید‌مصطفی محقق داماد، عضو شورای سیاست‌گذاری همایش، دکتر قاسم پورحسن، پژوهشگر و استاد دانشگاه، دکتر طوبی کرمانی، عضو شورای سیاست‌گذاری همایش، خانم دکتر غدیر جمال، عضو اتحادیه جهانی زنان مسلمان، خانم دکتر لاله افتخاری، عضو کمیته علمی همایش، همراه بود.
ادامه مطلب ...
سخنرانی دکتر بیگدلی، مدیر عامل بانک ملت در همایش بین المللی جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام /  1399/04/17
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، دکتر محمد بیگدلی،‌ مدیر عامل بانک ملت و حامی مالی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»،‌ در خصوص برگزاری چنین همایش‌هایی گفت: با توجه به مسئولیت‌های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی در قبال ترویج و اشاعة فرهنگ ایرانی - اسلامی و با عنایت به تأکید و فرمان مقام معظم رهبری، در خصوص تقویت نقش زنان در سلامت اجتماعی و توانمندی زنان مسلمان، برگزاری چنین پژوهش‌هایی که به همت بنیاد ایرانشناسی صورت پذیرفته است امری مهم و ضروری است.
ادامه مطلب ...
سخنرانی حضرت آیت الله سید محمد خامنه ای در افتتاحیه همایش بین المللی جایگاه زن در تمدن ایران ... /  1399/04/16
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت ‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس محترم بنیاد ایرا‌نشناسی و رئیس همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، در افتتاحیه همایش گفت: هدف اصلی از برگزاری همایش؛ آغاز گفتگوی جهانی با متفکران عالم اعم از مرد و زن و تدوین قوانینی جهت بیان مسئولیت و شأن واقعی زن بر مبنای تاریخ ایران و اسلام است. مشروح بیانات رئیس بنیاد ایرانشناسی به شرح زیر است:
ادامه مطلب ...
سخنرانی خانم دکتر مهنام دبیر علمی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1399/04/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، شیدا مهنام، دبیر علمی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، در افتتاحیه همایش،‌ با بیان اینکه "سلامت جسم و روان مادران، همسران و دختران در ارتقای سلامت خانواده در سطح جامعه و سلامت اجتماعی پایدار حائز اهمیت است." به ارتقای سلامت بانوان و حفظ و حراست از جایگاه و قداست زنان در خانواده به عنوان ارزشمند‌ترین نهاد اجتماعی، با توجه به شرایط کنونیِ گریبانگیری ویروس کویید-‌19 و نقش بسزایی که زنان در ارتقای سلامت، شکیبایی و تاب‌آوری و متعاقباً ترویج این سلامت در خانواده و جامعه دارند، تأکید کرد.
ادامه مطلب ...
سخنرانی دکتر محقق داماد :"زنان در مسائل سیاسی تاریخ تمدن اسلام نقش داشتند" /  1399/04/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرنشناسی، حجت‌‌الاسلام و المسلمین آقای دکتر سید‌مصطفی محقق داماد، عضو شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، درباره همایش پیام داد. به گفته وی، همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، به بررسی دو تمدن ایران و اسلام می‌پردازد و جایگاه زن در این دو تمدن را در نشست‌های تخصصی، توسط کارشناسان و پژوهشگران داخلی و بین‌المللی مورد بحث و گفتگو قرار خواهد داد.
ادامه مطلب ...
سخنرانی دکتر طوبی کرمانی، عضو شورای سیاست‌گذاری همایش جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام /  1399/04/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، دکتر طوبی کرمانی، عضو شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، در افتتاحیه همایش به تشریح جایگاه زن در آفرینش و تکوین پرداخت. وی با بیان محوریت موضوع سخنرانی خود در نشست تخصصی نخست جایگاه زن در تکوین و آفرینش، گفت:
ادامه مطلب ...
سخنرانی دکتر حجت ا... ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران در همایش جایگاه زن ... /  1399/04/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، دکتر حجت‌ا... ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایرانو عضو شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، در افتتاحیه همایش ضمن پیامی پژوهش‌های صورت گرفته در خصوص جایگاه زنان در تمدن‌های جهانی را درخور بحث و کنکاش دقیق و عالمانه دانست و این چنین بیان داشت:
ادامه مطلب ...
سخنرانی آقای دکتر سیوِتان سِتوفسکی، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران /  1399/04/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، آقای دکتر سیوِتان سِتوفسکی، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، طی پیامی ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان برگزار کننده همایش «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، به ارائه گزارش کوتاهی در مورد همایش پرداخته است. متن پیام فوق به شرح زیر است: "عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان و دوستان عزیز، به نمایندگی از طرف مدیرکل یونسکو، خانم اودری آزوله، از بنیاد ایرانشناسی به خاطر دعوت جهت شرکت در همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» تشکر می‌کنم. از طرف خودم نیز از شما ممنونم که افتخار حضور در بخشی از این رویداد را به من دادید.
ادامه مطلب ...
سخنرانی خانم دکتر آنا استامو: آنچه در مورد شرایط زنان ایرانی در اروپا می‌شنویم، یک تصویر بسیار منفی است /  1399/04/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، خانم دکتر آنا استامو، رئیس اتحادیه زنان مسلمان در یونان، در افتتاحیه همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» با اشاره به نقش زنان ایرانی و زنان مسلمان در کسب و کار و پیشرفت اجتماعی در جهان گفت:‌ "زن بودن هرگز کار آسانی نبوده است. زن همواره، مادر، همسر، حافظ پیوند خانواده و نگهدارندۀ هویت مذهبی خانواده بوده است. زن همیشه در محل کار، در علم، در کسب‌ و کار، در دانشگاه، حتی در سخت‌ترین کارها حضور داشته است. زن قادر است تا هر کاری را انجام دهد و طی قرن‌ها این مسئله را به اثبات رسانده است.
ادامه مطلب ...
سخنرانی خانم دکتر غدیر جمال : "به برکت انقلاب اسلامی، اعتماد به ‌نفس جوانان و زنان برآورده شده است" /  1399/04/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، خانم دکتر غدیر جمال،‌ رئیس اتحادیه جهانی زنان مسلمان و عضو کمیته علمی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، درباره ایجاد مسئولیت برای زن در جامعه و خانواده گفت: در طول تاریخ، زن در تمدن‌های مختلف باستانی دچار بی‌توجهی و بی‌عدالتی بزرگی شده است. به برکت انقلاب اسلامی، اعتماد به ‌نفس جوانان و زنان برآورده شده است. انقلاب اسلامی ایجاد شده است تا اسلام واقعی آشکار شود.
ادامه مطلب ...
سخنرانی دکتر پوریامین:"آیا زنان تأثیرگذار در طول تاریخ تمدن ایران و اسلام کم داریم یا نمی‌شناسیم؟" /  1399/04/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، دکتر سونیا پوریامین، عضو کمیته علمی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، در مراسم افتتاحیه همایش، درباره لزوم برگزاری چنین همایش‌هایی گفت: از آنجایی که تاریخ بیشتر به دست مردان نگاشته شده و همچنین بیشتر از مردان در طول تاریخ کشورمان یاد کرده‌اند تا زنان؛ برگزاری همایشهایی همچون همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، این سوال را برای ما مطرح می‌کند که آیا زنان تأثیرگذار در طول تاریخ تمدن ایران و اسلام کم داریم یا نمی‌شناسیم؟
ادامه مطلب ...
هجدهمین شماره فصلنامه «مطالعات خلیج‌ فارس» منتشر شد /  1399/03/10
هجدهمین شماره فصلنامه مطالعات خلیج‌ فارس که اینک از محضر خوانندگان گرامی و علاقمند می‌گذرد، سلسله مقالات و پژوهش‌هایی را شامل می‌شود که بر محور جغرافیای تاریخی، سابقه فرهنگی و اجتماعی، مباحث باستان‌شناسی، حقوقی، سیاسی و نظامی این آبراه مهم، به رشته تحریر درآمده است. در شماره پیش‌رو که حاصل تلاش فکری و علمی شماری از پژوهشگران و متخصصان حوزه مطالعاتی منطقه است، مقالات ارزشمندی ارائه شده است؛
ادامه مطلب ...
دبیر همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن... »: بیانات رهبری درخصوص نقش زن در دوران بحران کرونا... /  1399/02/27
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، شیدا مهنام، دبیر علمی همایش «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، در خصوص نحوه برگزاری مجازی همایش اطلاع‌رسانی کرد. بنابر گفته وی، این همایش با توجه به توصیه‌های حضرت آیت‌ا... سید‌محمد خامنه‌ای، رئیس محترم بنیاد ایرانشناسی که به دلیل اهمیت موضوع، ریاست این همایش را به عهده دارند، در حقیقت بخشی از آغاز پروژه پژوهشی در قالب نهضتی روشنگرانه در خصوص نقش و جایگاه زن در تحکیم بنیان خانواده، پیشبرد سلامت اجتماعی و توسعه پایدار در مجامع امروز است.
ادامه مطلب ...
برگزاری مجازی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1399/02/10
بنیاد ایرانشناسی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» را با توجه به شرایط بحران جهانی کرونا و نیاز به همکاری و همبستگی مردمان همه جوامع در حفظ تمهیدات لازم و فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم امکان برگزاری تجمعات علمی و پژوهشی در شرایط حاضر، به صورت مجازی برگزار می‌کند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، دبیرخانه همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»درنظر دارد؛ همایش مذکور را با همکاری رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی ملی و بین‌المللی به صورت مجازی برگزار و اطلاع‌رسانی نماید.
ادامه مطلب ...
به علت شیوع کرونا؛ همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» به تعویق افتاد /  1398/12/05
همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» که قرار بود در 12 و 13 اسفند 1398، در بنیاد ایرانشناسی برگزار شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا، تا اطلاع ثانوی لغو شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، براساس اعلام وزارت بهداشت، مبنی بر لغو همایش‌ها و کنگره‌های علمی و دانشگاهی در پی شیوع ویروس کرونا، همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» تا اطلاع ثانوی لغو شد. ضمن پوزش از پژوهشگران و علاقه‌مندان، زمان جدید برگزاری این همایش متعاقباً اعلام میشود.
ادامه مطلب ...
سومین نشست هم‌اندیشی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» برگزار شد /  1398/11/26
سومین نشست هم‌اندیشی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»،‌ صبح روز سه‌شنبه 8 بهمن 1398، با هدف بررسی جزئیات همایش،‌ در سالن دکتر حبیبی بنیاد ایرانشناسی، برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، دراین نشست که با حضور حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر سید‌مصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران،‌ آقای دکتر محمدمهدی مظاهری عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی، آقای دکتر محمد بهرام‌زاده معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی، خانم دکتر شیدا مهنام دبیر علمی همایش و دیگر اعضای کمیته علمی همراه بود. به بحث و تبادل نظر درباره مراحل اجرایی و علمی همایش پرداخته شد.
ادامه مطلب ...
دیدار اساتید زبان و ادبیات فارسی دری دانشگاه دولتی هرات و اداره معارف هرات با رئیس بنیاد ایرانشناسی /  1398/11/21
حضرت آیت‌ا... سید‌محمد خامنه‌ای، رئیس محترم بنیاد ایرانشناسی، با اساتید «زبان و ادبیات فارسی دری»، دانشگاه دولتی هرات «کهکشان شرق» و اداره معارف ولایت هرات، صبح روز دوشنبه 14بهمن 1398، دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی،‌ در این دیدار 18 نفر از اساتید زبان و ادبیات فارسی دری شرکت کننده در دوره دانش افزایی بنیاد سعدی و دانشگاه علامه (از کشور افغانستان) و معاون اطلاع‌ رسانی و همکاری های بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی و مسئولان بنیاد سعدی حضور داشتند.
ادامه مطلب ...
هفدهمین شماره فصلنامه «مطالعات خلیج‌فارس» منتشر شد /  1398/11/16
خلیج فارس کهن آبراهی است که از روزگاران گذشته بخشی از هویت ملی و تاریخی ما ایرانیان قلمداد شده و هر نقطة آن گویای تاریخی غنی با ویژگی‌های فراوان فرهنگی و تمدنی است. از این رو انجام پژوهش در حوزه مسائل خلیج فارس و جغرافیای تاریخی آن و همچنین پرداختن به نقش سیاسی مهمی که این آبراه به عنوان مهم‌ترین نقطه استراتژیک جهان ایفا می‌کند از اهمیت خاصی برخوردار است. هفدهمین شماره فصلنامه مطالعات خلیج فارس که اینک از محضر خوانندگان گرامی و علاقمند به مباحث این آبراه مهم می‌گذرد، سلسله مقالات و پژوهش‌هایی را شامل می‌شود که بر محور جغرافیای تاریخی، سابقه فرهنگی و اجتماعی، مباحث حقوقی، اقتصادی، سیاسی و نظامی این آبراه مهم، به رشته تحریر درآمده است.
ادامه مطلب ...
تغییر زمان برگزاری و تمدید مهلت ارسال اصل مقالات به همايش بين‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1398/11/15
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، با توجه به مقارن بودن ايام برگزاري همايش بين‌المللي«جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، با انتخابات یازدهمین دوره «مجلس شورای اسلامی»،‌ این همایش با یک هفته تأخیر در روزهای 12و13 اسفندماه 1398، در بنیاد ایرانشناسی برگزار میشود.همچنین مهلت ارسال اصل مقالات به دبیرخانه همایش تا 30 بهمن‌‌ماه 1398، تمدید شد.
ادامه مطلب ...
فراخوان ارسال مقاله فصلنامه تخصصی «مطالعات خلیج‌فارس» در سال 1398 /  1398/11/12
فصلنامه تخصصی «مطالعات خلیج‌فارس» به صاحب امتیازی بنیاد ایران‌ شناسی و با هدف طرح و تبیین مباحث نظری و کاربردی و ارائه پژوهش‌ های اصیل در عرصه‌ها و زمینه‌ های پژوهشی همچون تاریخ، جغرافیا و ژئوپولتیک، جغرافیای تاریخی، باستان‌ شناسی، اسطوره‌ شناسی، مردم‌ شناسی، جامعه ‌شناسی، حقوق و روابط بین‌ الملل، مباحث اقتصادی، مسایل زیست محیطی، گردشگری، دریانوردی، فرهنگ و ادبیات بومی و ... مقاله می‌پذیرد؛
ادامه مطلب ...
فراخوان ارسال مقاله فصلنامه «مطالعات ایران‌شناسی» در سال 1398 /  1398/11/12
فصلنامه «مطالعات ایران‌شناسی» با هدف طرح و تبیین مباحث نظری و کاربردی و ارائه پژوهش‌های اصیل در زمینه مسائل ایران شناسی تلاش دارد تا با انتشار پژوهش های محققان ایرانی و غیر ایرانی، زمینه را برای شناخت هر چه بهتر ایران فراهم کند. از این رو، از تمامی مقالات علمی و پژوهش های نوین در حوزه های جغرافیا، تاریخ، باستان شناسی، ادبیات، فرهنگ و هنر، مردم شناسی، اقتصاد و طبیعت ایران استقبال می نماید. بدیهی است، آثار ارائه شده پس از بررسی شرایط علمی و پژوهشی لازم، برای داوری ارسال و در صورت پذیرش در شماره‌های آینده فصلنامه به تناوب منتشر خواهند شد.
ادامه مطلب ...
فراخوان مقاله فصلنامه فرانما در سال 1398 /  1398/11/06
فصلنامه فرانما، که به عنوان نشریه تخصصی بنیاد ایران‌شناسی در حوزه معرفی و نقد منابع ایران‌شناسی، منتشر شده و در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد، از همه اساتید، صاحبنظران، پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان به زمینه انتشار فصلنامه، دعوت می‌کند تا ضمن ارسال مقالات ارزنده خود، در شناسانیدن منابع مکتوب ایران‌شناسی و نقد کتاب‌های مربوط به این حوزه گسترده مطالعاتی، سهیم باشند.
ادامه مطلب ...
نماوای مراسم بزرگداشت مولانا در بنیاد ایران شناسی /  1398/11/06
همایش «بزرگداشت مولانا» بهمت بنیاد ایرانشناسی و با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو- ایران، کرسی مولوی‌پژوهی، انجمن دوستداران حافظ (دفتر تهران) و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، پانزدهم مهرماه 1398 در تالار محتشم بنیاد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این همایش که با حضور و سخنرانی حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای: رئیس بنیاد ایرانشناسی، دکتر غلامعلی حداد عادل: رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر عبدالمهدی مستکین: مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران، دکتر سید علی‌اصغر میرباقری فرد: رئیس کرسی مولوی‌پژوهی و دکتر قاسم پورحسن: پژوهشگر فلسفه و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی همراه بود؛ درباره آراء و آثار مولانا و وضعیت مولوی‌پژوهی در ایران و جهان به ارائه سخنرانی پرداخته شد. بر این اساس، در ابتدای این مراسم خانم دکتر شیدا مهنام، دبیر همایش ضمن خیر مقدم به مهمانان، از اهداف اصلی برگزاری این مراسم را نگاه ویژه و اهمیت و تأکید ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی به مفاخر ایرانی و نقش و تأثیر این مفاخر در رشد و شکوفایی فرهنگ و تمدن ایرانی و نیز معرفی صحیح فرهنگ و معارف ناب اسلامی بیان کرد.
ادامه مطلب ...
چهاردهمین شماره فصلنامه «مطالعات ایرانشناسی» بزودی منتشر می شود /  1398/10/30
چهاردهمین شماره فصلنامه «مطالعات ایرانشناسی» (پاییز 1398؛ ویژه‌نامه استان چهارمحال و بختیاری)، با همفکری و همکاری گرم و صمیمانه پژوهشگران و همکاران ارجمند معاونت پژوهشی و همچنین حمایتهای مشفقانه ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای و اندیشه و قلم متخصصان و پژوهشگران حوزه ایرانشناسی به‌رشته تحریر درآمد.
ادامه مطلب ...
متن پیام تسلیت ریاست بنیاد ایران شناسی به مناسبت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی /  1398/10/14
در اولین ساعات روز جمعه سردار رشید اسلام و ایران سپهبد حاج قاسم سلیمانی بر اثر ترور دولت آمریکا به شهادت رسید و ملت قدردان ایران و دیگر ملتهای عدالتجوی جهان را به عزاداری نشاند. شهادت این مرد بزرگ که یک نابغه نظامی و قهرمان دیپلماسی بود و علی گونه، در کنار شجاعت، قلبی مهربان و به دور از کبر و ریا داشت و عشق به وطن در او همراه با اعتقاد عمیق به اسلام، جلوه‌گری می‌کرد. بنده واقعی خدا بود و عاشقانه به دیدار خدای خود شتافت.
ادامه مطلب ...
گزارش تصویری بازدید از نمایشگاه های بنیاد ایران شناسی /  1398/10/14
بنياد ايرانشناسي به عنوان نهادي علمي – پژوهشي، در راستاي معرفي ايران به ايرانيان و غيرايرانيان «مجموعه نمايشگاه‌هاي بنياد ايرانشناسي»‌ را راه اندازی کرده است. این مجموعه شامل 7 نمايشگاه تخصصي طبيعت ايران، مردم ايران، نقاشي‌هاي قهوه‌خانه‌اي، فرهنگ ايران، ادبيات ايران،‌ نقشه‌هاي تاريخي خليج‌ فارس، خط و اسناد است. بنياد ايرانشناسي مقدم ايران‌دوستان را به اين مجموعه گرامي دارد.
ادامه مطلب ...
برگزاری دومین نشست اعضای شورای سیاستگذاری همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1398/09/30
دومین نشست اعضای شورای سیاستگذاری همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، صبح روز سه‌شنبه بیست و ششم آذرماه 1398، با حضور اعضای کمیته علمی همایش و سرکار خانم دکتر شیدا مهنام، دبیر علمی همایش و آقای دکتر فرج‌ا... طالبی، دبیر اجرایی همایش برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، سرکار خانم دکتر مهنام پس از ارائه خلاصه‌ای از آنچه در نشست نخست گذشت و نیز فرآیند تکمیل و نهایی‌سازی محورهای اصلی و فرعی همایش، اعضای حاضر در نشست را به ارائه نقطه‌ نظرات خود درباره‌ محورها و نحوه برگزاری همایش و ارائه پیشنهاد دعوت کرد. بر این اساس موارد پیشنهادی اعضای حاضر در نشست بدین شرح ارائه شد:
ادامه مطلب ...
دوتار ایرانی ثبت جهانی شد /  1398/09/25
پروندة مهارتهای سنتی ساختن و نواختن دوتار در چهاردهمین اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو- در کلمبیا- در فهرست میراث جهانی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، در اجلاس میراث جهانی یونسکو پرونده مهارتهای سنتی ساختن و نواختن دوتار که از سوی ایران ارائه شده بود، با نظر موافق اعضای کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد. آقای محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور پس از اعلام موافقت کمیتة میراث بشری ناملموس یونسکو با ثبت جهانی دوتار ایرانی، چنین بیان کرد: «دوتار ایرانی یکی از مهمترین و کهنترین ابزارهای موسیقی ایرانی است که طی قرنها در گسترة پهناوری از ایران نواخته میشده و هم اکنون نیز از جمله سازهای موسیقایی معاصر ایران است. ثبت جهانی دو تار با هدف دوستی، صلح و احترام بیشتر به تنوع فرهنگی و خلاقیتهای بشری و حاملان سنت نواختن و ساختن دوتار ایرانی در میان اقوام مختلف صورت گرفته است.»
ادامه مطلب ...
«موکبهای پیاده‌روی اربعین» بعنوان میراث معنوی جهانی ثبت شدند /  1398/09/25
در چهاردهمین نشست کمیته بین‌المللی برای حفظ میراث معنوی بشری، در کشور کلمبیا، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، مهمان‌داری و ارائه خدمات در خلال اربعین سالار شهیدان، حضرت امام حسین(ع) را بعنوان یک میراث معنوی ثبت جهانی کرد. هر ساله در ایام پیاده‌روی اربعین حضرت امام حسین (ع)، در مسیر نجف به کربلا، هزاران موکب در طول بیش از ۲۰ روز از میلیونها زائر پذیرایی میکنند. پیاده‌روی اربعین بزرگترین مراسم اطعام جهان است و در آن حدود ۷۰۰ میلیون وعده‌ غذا شامل صبحانه و نهار و شام و همچنین میان وعده بین زائران توزیع میشود، که بخش عمده آن با هزینه‌های شخصی مردم عراق و البته داوطلبانی از کشورهای همسایه تأمین میشود و به کمکهای دولتی و بین‌المللی نیازمند نیست. مهمترین شاخصی که باعث شد یونسکو این اقدام را انجام دهد، تعداد زوار، حجم غذای توزیعی میان زوار، رایگان بودن غذا، مسکن، درمان و سایر نیاز‌های زائران در طول مسیر راهپیمایی اربعین حسینی بود. شاخص دیگر نیز حضور بیش از صد هزار هیئت حسینی در این همایش عظیم جهانی است که به زوار خدمات رسانی میکنند و تعداد هیئتهای خارج از عراق ۲۱۰ هیئت عنوان شده است.
ادامه مطلب ...
بازدید مهمانان دومین «همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام» از بنیاد ایرانشناسی /  1398/09/06
مهمانان خارجی دومین «همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام»، چهارم آذرماه 1398 از بنیاد ایرانشناسی بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این بنیاد با هدف معرفی خدمات علمی و تاریخی ملت ایران از گذشته‌های دور تاکنون با این همایش همراه شده است. در این همایش قرار است به موضوعات: «طب ایرانی»، «تاریخ پزشکی در ایران باستان» و «تاریخ پزشکی عصر طلایی اسلام»، پرداخته شود و پژوهشگران خارجی از سراسر جهان آخرین مقالات خود را در اینباره ارائه دهند. بر پایه این گزارش، بیست نفر از مهمانان خارجی این همایش، به بازدید از مجموعه‌های نمایشگاهی بنیاد پرداختند و از نزدیک با دستاوردهای علمی و پژوهشی بنیاد و نیز مجموعه کتابخانه و مرکز اسناد بنیاد ایرانشناسی آشنا شدند. بر این اساس، سرکار خانم دکتر مهنام، مدیرکل بودجه و امور بین‌الملل حوزه ریاست بنیاد، ضمن اظهار خرسندی از حضور مهمانان در بنیاد ایرانشناسی و خوشامد به ایشان، در سخنانی به معرفی جاذبه‌های گوناگون گردشگری، تاریخی، فرهنگی و هنری ایران‌زمین و معرفی صنایع دستی ایرانی، مشاهیر ایرانی و سبک زندگی ایرانی پرداخت و برپایی چنین هم‌اندیشی‌هایی را زمینه‌ساز تعاملات بیشتر جامعه علمی ایرانی با دیگر جوامع علمی دنیا بیان کرد. همچنین مهمانان از کشورهای سوریه، ترکیه، فرانسه، هند و تونس ضمن معرفی خود و رشته تخصصی‌شان، به ارائه مختصری از یافته‌های خود در زمینه طب ایرانی و اسلامی پرداختند. خاطر نشان میسازد، دومین «همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام» از پنجم تا هشتم آذرماه جاری در دانشکده طب ایرانی برگزار خواهد شد.
ادامه مطلب ...
دیدار مهمانان زن شرکت‌کننده در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با ریاست بنیاد /  1398/09/04
مهمانان زن شرکت‌کننده در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این دیدار که مصادف با میلاد پیامبر مکرم اسلام، حضرت محمد مصطفی(ص) و میلاد حضرت امام جعفرصادق(ع)، صبح روز بیست و پنجم آبانماه 1398 بوقوع پیوست، جمعی از زنان فرهیخته شرکت‌کننده در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، با رئیس بنیاد ایرانشناسی دیدار و گفتگو کردند.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی سیزدهمین فصلنامه «مطالعات ایرانشناسی» را منتشر کرد /  1398/09/03
سیزدهمین شماره از فصلنامه «مطالعات ایرانشناسی» (تابستان 1398؛ ویژه‌نامه استان مرکزی) با حمایتهای مشفقانه ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای و اندیشه و قلم متخصصان و پژوهشگران در حوزه ایرانشناسی و همفکری و همکاری گرم و صمیمانه دوستان، محققان و همکاران ارجمند در بنیاد ایرانشناسی منتشر شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد، به نقل از معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی، مطالب ارائه شده در این شماره از فصلنامه بشرح زیر است: ‌»چشم‌انداز استان مرکزی در دوران باستان»؛ «گزارش نتایج نخستین فصل کاوش باستانشناختی تپه قلعه قلندران شهرستان شازند»؛ «گستره فرهنگ کورا- ارس (یانیق) در غرب استان مركزی»؛ «نقش سکه‌ها در بازشناسی جایگاه شهر (کرج اَبودُلَف؛ شهری تاریخی منسوب به ابودلف عجلی و میان اراک و بروجرد)، در فاصله سالهای 321-324 هـ.ق»؛ «بازشناسی راه بزرگ خراسان در استان مرکزی»؛ «مطالعه قناتها در شبکه آبرسانی طرح قدیم شهر اراک»؛ «آیینهای کهن آب در استان مرکزی»؛ «تعزیه و تعزیه‌خوانی در استان مرکزی» و در نهایت مقاله «اراک: روزهای نخست». در پایان نیز چکیده مقالات به زبان انگلیسی آورده شده است.
ادامه مطلب ...
برگزاری دومین «همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام» /  1398/08/28
دومین «همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام»، از پنجم تا هشتم آذرماه جاری در دانشکده طب ایرانی برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، بدنبال طرحهای ایرانشناسانه برای معرفی خدمات علمی و تاریخی ملت ایران از گذشته دور تاکنون، آخرین نشست کمیسیون برنامه‌ریزی شورای فام (فرهنگ، آداب و میراث پزشکی) فرهنگستان علوم پزشکی ایران، سیزدهم آبانماه 1398 در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد و بر این اساس، بنیاد ایرانشناسی نیز با این همایش بین‌المللی همراه خواهد بود. خاطر نشان میسازد، از محورهای اصلی این همایش «طب ایرانی»، «تاریخ پزشکی در ایران باستان» و «تاریخ پزشکی عصر طلایی اسلام» میباشد.
ادامه مطلب ...
همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» برگزار میشود /  1398/08/25
همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، بهمت بنیاد ایرانشناسی و با همکاری کمیسیون ملی یونسکو- ایران، پنجم و ششم اسفندماه ۱۳۹۸، در بنیاد ایرانشناسی برگزار میشود. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، امروزه زن علاوه‌بر کارکرد اصلی‌اش در کانون خانواده، دارای نقشها و کارکردهای اصلی دیگری در حوزههای مسئولیتهای اجتماعی، تعلیم و تربیت فرزندان و تأثیر آن بر آینده جوامع، مهارتهای علمی، فناوری، اقتصادی و کارآفرینی میباشد. همچنین اسلام نگاه ویژه‌ای به جایگاه و کرامت زن دارد و الگوهای کاملی از زن نمونه را همچون حضرت فاطمه(س)، حضرت خدیجه(س) و حضرت زینب(س)، به جوامع بشری عرضه میدارد. بعلاوه جایگاه و کرامت زنان در ایران دوران باستان بگونه‌ای بوده که علاوه‌بر حفظ حجاب، متانت و کرامت زن در آن دوران، ایفای نقش در کارکرد اصلی و محوریش «خانواده»، بعضاً فرمانهای حکومتی با رأی و نظر ایشان صادر میشده است. با توجه به این موارد، هرچند در برخی زمینه‌ها حقوق زنان با چالشهایی روبه‌رو بوده و نیازمند آسیب‌شناسی و رفع تبعیضها از حقوق زنان و رسیدن به عدالت جنسیتی میباشیم، بنیاد ایرانشناسی مناسب دید تا بمناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و بزرگداشت مقام زن همایشی را با عنوان «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» ترتیب دهد و در آن از صاحبان اندیشه در حوزههای گوناگون امور زنان دعوت بعمل آورد تا به ارائه آخرین پیشنهادات و راهکارهای خود در معرفی صحیح نقش زنان در جامعه و نیز رفع تبعیضهای جنسیتی و موانع حقوقی، بر اساس معیارهای ایرانی و اسلامی پرداخته شود.
ادامه مطلب ...
شانزدهمین شماره فصلنامه مطالعات خلیج فارس منتشر شد /  1398/08/04
شانزدهمین شماره فصلنامه مطالعات خلیج ¬فارس بهمت و همفکری دوستان و همکاران ارجمند و حمایتهای مشفقانه ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه¬ای و اندیشه و قلم متخصصان و پژوهشگران خلیج ¬فارس برشته تحریر درآمد. در این شماره از فصلنامه همچون شمارههای پیشین، مقالات متنوعی در مباحث و موضوعات مختلف ارائه شده است: نخستین مقاله نوشتار مشترکی از آقایان دکتر حکمت‌ا... ملاصالحی، دکتر محمداسماعیل اسمعیلی جلودار و دکتر علیرضا خسروزاده با عنوان «نویافته‌های باستانشناختی در جزیره ابوموسی خلیج فارس» است که با بررسی کاوشهای باستانشناسی بیش از یک سوم خاک جزیره ابوموسی، موفق به شناسایی و مستندسازی هشت اثر باستانی شامل هفت محوطه و یک بنای ساختمانی متعلق به دوره پهلوی دوم شده است. نتایج حاصل از مطالعات اولیه نشان میدهد که نمونه‌های بدست آمده شامل سفالهایی از گونه‌های پیش از تاریخ دروغین با تاریخ پیشنهادی دوران ایلخانی تا دوران صفوی و با کمی تردید قاجار، سفالهای آبی و سفید و چینی و بدل چینیهای صفوی و قاجار )کاملاً مشهود(، سفا لهایی از نوع سفال نوک اژدری شکل مربوط به اواخر ساسانی و صدر اسلام و سفا لهایی مشابه سفالهای هزاره اول ق.م است.
ادامه مطلب ...
مراسم «بزرگداشت مولانا» برگزار شد /  1398/07/16
همایش «بزرگداشت مولانا» بهمت بنیاد ایرانشناسی و با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو- ایران، کرسی مولوی‌پژوهی، انجمن دوستداران حافظ (دفتر تهران) و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، پانزدهم مهرماه 1398 در تالار محتشم بنیاد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این همایش که با حضور و سخنرانی حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای: رئیس بنیاد ایرانشناسی، دکتر غلامعلی حداد عادل: رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر عبدالمهدی مستکین: مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران، دکتر سید علی‌اصغر میرباقری فرد: رئیس کرسی مولوی‌پژوهی و دکتر قاسم پورحسن: پژوهشگر فلسفه و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی همراه بود؛ درباره آراء و آثار مولانا و وضعیت مولوی‌پژوهی در ایران و جهان به ارائه سخنرانی پرداخته شد. بر این اساس، در ابتدای این مراسم خانم دکتر شیدا مهنام، دبیر همایش ضمن خیر مقدم به مهمانان، از اهداف اصلی برگزاری این مراسم را نگاه ویژه و اهمیت و تأکید ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی به مفاخر ایرانی و نقش و تأثیر این مفاخر در رشد و شکوفایی فرهنگ و تمدن ایرانی و نیز معرفی صحیح فرهنگ و معارف ناب اسلامی بیان کرد.
ادامه مطلب ...
برگزاری نشست اعضای شورای سیاستگذاری و کمیته علمی همایش «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» /  1398/07/13
اعضای شورای سیاستگذاری و کمیته علمی همایش «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، صبح روز شنبه سیزدهم مهرماه 1398، به ریاست حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، تشکیل جلسه دادند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این جلسه اعضای شورای سیاستگذاری همایش «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، درباره‌ اهداف و محورهای اصلی همایش به تبادل نظر پرداختند و پیشنهاداتی را ارائه دادند. بر این اساس در ابتدای جلسه، حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، در سخنانی به ارائه نظرات و پیشنهادات خویش درخصوص اهمیت پرداختن به موضوع «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» شدند. مشروح سخنان معظمُ‌له بدین شرح میباشد:
ادامه مطلب ...
چهارمین شماره فصلنامه «گزارش ایرا‌نشناسی» بر روی تارنمای بنیاد ایرانشناسی بارگزاری شد /  1398/07/10
تازه‌ترین شماره فصلنامه الکترونیکی بنیاد ایرانشناسی با عنوان چهارمین فصلنامه «گزارش ایرانشناسی» بر روی تارنمای بنیاد بارگزاری شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، مطالب ارائه شده در این شماره عبارت است از: - مصاحبه با آقای دکتر غلامرضا اعوانی، عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی؛ - اخبار و رویدادهای ایران و جهان در حوزههای فرهنگ و هنر، کشفیات باستانشناسی، حکمت و فلسفه، ادبیات،‌ جغرافیا،‌ تاریخ، میراث فرهنگی و گردشگری؛ - مناسبتهای فصل تابستان؛ - ویژه نامه محرم و ...
ادامه مطلب ...
جلسه معارفه دانشجویان سال تحصیلی 99- 1398 رشته ایرانشناسی برگزار شد /  1398/07/08
جلسه معارفه دانشجویان کارشناسی‌ارشد رشته تحصیلی ایرانشناسی، روز شنبه ششم مهرماه سال 1398 برگزار شد. به گزارش روابط‌ عمومی بنیاد ایرانشناسی، این جلسه با حضور معاون اداری و مالی بنیاد، مسئولان واحد تحصیلات تكمیلی، سرپرست معاونت پژوهشی و دانشجویان ورودی سال99-1398، در مقطع کارشناسی‌ارشد همراه بود. در ابتدای جلسه، خانم دکتر طاحونی، مدیر تحصیلات تکمیلی بنیاد ایرانشناسی، ضمن خوشامد و تبریک به دانشجویان، هدف از تشکیل این جلسه را آشنایی دانشجویان با مسئولان و همکاران بنیاد در بخشهای مختلف، خدمات و امکانات بنیاد همچون کتابخانه و مرکز اسناد بنیاد ایرانشناسی، سایت دانشجویی و ضوابط و مقررات حاکم بر واحد تحصیلات تکمیلی بیان کردند و از دانشجویان خواستند تا با همت خویش و همچنین بهره‌مندی از امکانات خوب بنیاد ایرانشناسی، بهترین نتیجه را در طول مدت تحصیل کسب نمایند.
ادامه مطلب ...
بازدید شرکت‌کنندگانِ نخستین دوره ایرانشناسیِ دانشگاه ادیان و مذاهب از بنیاد ایرانشناسی /  1398/06/04
نخستین دوره کوتاه مدت ایرانشناسیِ دانشگاه ادیان و مذاهب، با حضور پژوهشگرانی از کشورهای چین، فرانسه، آلمان، پاکستان، هندوستان، کامرون، ترکیه، نیجریه، گرجستان، اسپانیا، اردن و نیوزلند، از بیست و چهارم مردادماه تا سوم شهریورماه 1398 برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، کارگاههای آموزشی این دوره به زبان انگلیسی و بازدیدهای متناسب با آن، در چهار شهر قم، اصفهان، شیراز و تهران- در طول یازده روز- بود. بر این اساس این دوره از استان قم آغاز شد و شرکت‌کنندگان ضمن حضور در کارگاهی با عنوان «دین در ایران معاصر» با آموزهها، آیینها و مناسک مکتب تشیع آشنا شدند.
ادامه مطلب ...
سومین شماره فصلنامه الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی» بر روی تارنمای بنیاد ایرانشناسی بارگذاری شد /  1398/04/19
کشور پهناور جمهوری اسلامی ایران که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب دارای گونه‌های متنوعی از پدیده‌های طبیعی و اقلیمی است، کشوری چهار فصل است و بواسطه تاریخ و تمدن چند هزار ساله به همان اندازه دارای تنوع در نژادها، زبانها و گویشها و آثار تاریخی و باستانی است. به‌همین دلیل، تعدد موضوع برای پژوهش در حوزه ایرانشناسی بسیار است و اندکی غفلت و شتابزدگی در انتخاب،‌ برنامه‌ریزی و اجرای طرحهای پژوهشی در بنیاد ایرانشناسی میتواند این مؤسسه علمی و پژوهشی را از اهداف اصلی خود دور نماید و ضمن تبدیل فعالیتهای آن به روزمره‌گی و رفع تکلیف، آن را بسوی موازیکاری با سایر سازمانها سوق دهد. همچنین با کمی دقت در حوزه فعالیت کشورهای غربی، به‌سرعت متوجه این امر میشویم که کشورهایی که تاریخ آنها به زحمت به 200 سال میرسد، مشغول فعالیت در حوزه تولید و جعل تاریخ برای خود هستند و دریغ است که در چنین شرایطی ایران با داشتن تمدن چندین هزارساله، از شناخت سابقه خود و معرفی آن به جهانیان غافل بماند.
ادامه مطلب ...
ثبت جنگلهای هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو فرصتی برای معرفی میراث طبیعی و ... /  1398/04/19
در چهل و سومین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو، که از تاریخ دهم تا بیستم تیرماه جاری در شهر باکو جمهوری آذربایجان در حال برگزاری است، «جنگلهای هیرکانی» بعنوان بیست و چهارمین اثر تاریخی و طبیعی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو برای سال 2019 ثبت شد. جنگلهای هیرکانی یکی از با ارزشترین میراث طبیعی بشریت با گونه‌های گیاهی و جانوری بی‌مانند است. این جنگلها با قدمت 40 میلیون سال که بازمانده از دوره سوم زمین‌شناسی است، از آنها بعنوان تنها باقیمانده جنگلهای عصر یخبندان در جهان یاد میشود. جنگلهای هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای بطول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارند. در زمان حاضر جنگلهای هیرکانی، زیست‌بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته‌ای (مانند شمشاد و انجیلی) در آن یافت میشود. موضوع ثبتِ جنگهای هیرکانی در فهرست آثار جهانی یونسکو از سال ۲۰۰۱ مطرح شد و در سال ۲۰۰۷ ایران رسماً درخواست ثبت جهانی این جنگلها را به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه داد. این کمیته متشکل از ۲۱ کشور عضو کنوانسیون میراث جهانی است و مسئولیت اجرای کنوانسیون را برعهده دارد. کمیته میراث جهانی در این جلسه، ۳۶ اثر پیشنهادی برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو را مورد بررسی قرار میدهد، که پرونده جنگلهای هیرکانی از جمهوری اسلامی ایران در بخش میراث طبیعی، روز جمعه چهاردهم تیرماه جاری، مورد بررسی قرار گرفت. بدین ترتیب ایران با ثبت جهانی 24 اثر تاریخی و طبیعی در فهرست میراث جهانی یونسکو، در رتبه یازدهمین کشورِ ثبت جهانی، در بین ۱۶۱ کشور عضو یونسکو، قرار گرفته است.
ادامه مطلب ...
برگزاری آزمون مصاحبه داوطلبان دكتری رشته ایرانشناسی ورودی سال تحصیلی 99- 1398 /  1398/04/05
جلسه مصاحبه شفاهی داوطلبان دكتری رشته ایرانشناسی، سال تحصیلی ۹۹- ۱۳۹۸، صبح روز سه‌شنبه، پنجم تیرماه جاری در واحد تحصیلات تكمیلی بنیاد ایرانشناسی، برگزارشد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این آزمون ۱۱ داوطلب از ۴۳ داوطلب معرفی شده به جلسۀ مصاحبه دكتری رشته ایرانشناسی حضور داشتند؛ که از این میان سه داوطلب برای نوبت اول و دو داوطلب برای نوبت دوم، در صورت کسب حد نصابهای لازم پذیرفته خواهند شد. این آزمون، شامل دروس زبان انگلیسی تخصصی و مأخذ ایرانشناسی، تاریخ و مأخذشناسی، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی و ایرانشناسی بود. همچنین، آزمون کتبی این دوره، از دروس زبان انگلیسی تخصصی و زبان عربی تخصصی، در روز سه‌شنبه بیست و هشتم خردادماه جاری، از داوطلبان اخذ شده بود. خاطر نشان میسازد، پس از انجام مصاحبه و تعیین نمرات كسب شده توسط داوطلبان، نتایج این مصاحبه جهت انتخاب نهایی پذیرفته شدگان مرحله اول، به سازمان سنجش ارسال خواهد شد.
ادامه مطلب ...
مشروح سخنان رئیس بنیاد ایرانشناسی در همایش بین‌المللی زاگرس‌شناسی /  1398/03/27
با تشکر از مهمانان گرامی و همچنین تشکر از برگزارکنندگان پرحوصله و دقیقی که در این کار پیشقدم شدند و این جلسه را تشکیل دادند و هر یک از این جلساتی که تشکیل میشود پایه و مقدمه‌ای است برای کارهای بعد و این کارها، کاری اتفاقی که در مقطعی از زمان صورت گرفته باشد، نیست. این کارها باید هر کدام پایه و ریشه‌ای شود برای کارهای دیگر و تحقیق بیشتر و رسیدن به اهداف تحقیقی که ما فعلاً در حوزة ایرانشناسی داریم. ایران سرزمینی است اصیل و دارای ویژگیها و کرامتهایی که بشر و علم و دانش از آن برخاسته‌اند و شخصیتهایی را از قدیم تا به امروز و بعد از این با استعدادهای فراوان پرورانده و توانسته تاریخی بسیار عمیق و افتخارآمیز برای این کشور ایجاد کند.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی همایش بین المللی زاگرس‌شناسی، با موضوع: «بررسی منشاء پیدایش حیات انسان در رشته کوههای زاگرس» را برگزار کرد /  1398/02/11
همایش بین‌المللی زاگرس‌شناسی، با موضوع: «بررسی منشاء پیدایش حیات انسان در رشته کوههای زاگرس»، صبح روز نهم اردیبهشت‌ماه 1398، در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این همایش که با حضور حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی و جمعی از صاحبنظران، پژوهشگران و علاقه‌مندان به حوزه مطالعاتی زاگرس‌شناسی همراه بود، به اهمیت رشته کوههای زاگرس در دوران پارینه‌سنگی بدلیل موقعیت استراتژیک و قرارگیری بر سر راه مهاجرتهای جوامع انسانی از آفریقا و حاشیه دریای مدیترانه به سمت نواحی جغرافیای شرق و شمالی پرداخته شد. همچنین این همایش فرصت مغتنمی را فراهم آورد تا به واسطه ارائه‌ مقاله از سوی صاحبنظران داخلی و خارجی نظرات برخی از پژوهشگران بین‌المللی درباره نقش رشته کوههای زاگرس بعنوان منشأ مدرن شدن رفتار انسانی و نیز برآمدن نخستین انسانهای هوشمندِ هوشمند از برخی مناطق زاگرس، مورد کنکاش قرار گیرد.
ادامه مطلب ...
دیدار نوروزی كاركنان بنیاد ایران شناسی با حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایران شناسی /  1398/01/24
كاركنان بنیاد ایرانشناسی، روز شنبه هفدهم فروردین‌ماه 1398، ضمن دیدار با حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، از رهنمودهای ایشان برای سال جدید بهره‌مند شدند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این دیدار صمیمانه كه در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی بوقوع پیوست؛ حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای ضمن تبریك فرارسیدن ایام بهار و نو شدن دوباره طبیعت، چنین بیان داشتند: امسال عید طبیعت با عید بشری و حتی فرابشری مهمی چون بعثت رسول مکرم اسلام همراه بود، که این دو عید با هم در ارتباط است؛ چرا که در دنیایی عجیب زندگی میکنیم که باید آنرا شناخت و اگر در کمترین درجات فهم فرو رویم و پی به درجه و اعتبار و جایگاه خود در زندگی نبریم، در خسرانی بزرگ فرو خواهیم رفت.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی برگزار میكند: هفتمین جشنواره عكس ایرانشناسی با موضوع «فرهنگ و طبیعت كرانه‌های دریای كاسپین » /  1397/12/27
كشور پهناور ایران، با پیشینه‌ای بسیار كهن، همواره بعنوان جایگاه بخش بزرگی از مهمترین و قدیمی‌ترین تمدنهای جهان شناخته میشود. زندگی مسالمت‌آمیز اقوام و گروههای اجتماعی در این مرز و بوم، از گذشته‌های دور تا به امروز، خود سند زنده و گویای این پیشینه تمدنی و غنای فرهنگی بشمار میرود. تنوع فراوان فرهنگی و قومی و ویژگیهای اقلیمی و جغرافیایی، از چهره ایران‌زمین، تصویر خوشایند کشوری چهار فصل با همنوایی موزون فرهنگهای بومی و ویژگیهای محلی پدید آورده است که اعتبار و هویت خود را در سایه تاریخ غنی این مرز و بوم به استواری و شکوه ساخته‌اند.
ادامه مطلب ...
برگزاری بیست و ششمین نشست اعضای محترم هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی /  1397/12/22
نشست اعضای محترم هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی، به ریاست حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، بیستم اسفندماه 1397 برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست اعضا به بحث و بررسی بر روی مواردی از مباحث پژوهشی، اداری و مالی مطرح در دستور جلسه پرداخته و موارد مذكور را بتصویب رساندند. پایان بخش این نشست، ارائه گزارش عملکرد بنیاد ایرانشناسی و نیز تقدیر و تجلیل از خدمات یکسال گذشته اعضای محترم هیئت امنای بنیاد، از سوی آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای و همچنین تقدیر هیئت امنا از رئیس بنیاد ایرانشناسی و فعالیتهای بنیاد در سال جاری بود.
ادامه مطلب ...
به همت بنیاد ایرانشناسی برگزار شد: «همایش ملی دریای کاسپین و رژیم حقوقی حاکم بر آن» /  1397/12/14
همایش ملی «دریای کاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاکم بر آن» سیزدهم اسفندماه 1397، در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این همایش که با حضور حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی و جمعی از صاحبنظران، سیاستمداران و حقوقدانان در حوزه دریای مازندران همراه بود، به اهمیت دریای مازندران در ایجاد همگرایی منطقه‌ای و تأکید بر مبانی حقوقی و مسائل بین‌المللی مربوط به این دریا و سرزمینهای همجوار آن پرداخته شد. همچنین این همایش فرصت مغتنمی را فراهم کرد تا به واسطه برگزاری و ارائه‌ مقاله‌ها و نقدها در رابطه با رژیم حقوقی دریای کاسپین و جغرافیای سیاسی مرتبط با آن، حقانیتها و مالکیتهای تاریخی- حقوقی ایران در دریای کاسپین، تاریخ روابط اقتصادی و سیاسی این دریا و همچنین مسائل زیست محیطی آن مورد کنکاش قرار گیرد.
ادامه مطلب ...
نخستین همایش ملی و رسمی به ثبت رسیده بنیاد ایرانشناسی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC ) با عنوان «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» /  1397/12/11
بنیاد ایرانشناسی در نظر دارد در ادامه مجموعه نشستها و همایشهای خود در حوزه ایرانشناسی اقدام به برگزاری همایش ملی دریای مازندران با عنوان «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» در تاریخ 13 اسفند 1397 نماید. دریای كاسپین (مازندران) بعنوان منطقه ژئوپلیتیک سیاسی و کانون ثروت برای سرزمینهای همجوار با اسامی پرشماری که در تاریخ بلند خود دیده است، یکی از چهار دریای شناخته شده جهان باستان است که در متون و مدارک کهن، نام و نشان و اطلاعات آن مفصل آمده است. منافع و اهمیت همه¬جانبه دریای كاسپین (مازندران) برای ایران امری پوشیده نبوده و بی¬نیاز از تكرار است. از اینرو با توجه به اهداف بنیاد ایرانشناسی و اهمیت این دریا در ایجاد همگرایی منطقه¬ای، برگزاری همایشی با تأكید بر روی مبانی حقوقی و مسائل بین¬المللی مربوط به این دریا و سرزمینهای همجوار آن در دستوركار آن بنیاد با عنوان: «همایش ملی دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» قرار گرفته است. همایش ملی «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» نخستین همایش ملی بنیاد ایرانشناسی با موضوع دریای كاسپین است كه در راستای مجموعه همایشهای بنیاد تدارك و تنظیم شده است. بمنظور دسترسی پژوهشگران و علاقه‌مندان، این همایش برای اولین بار در بنیاد ایرانشناسی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به ثبت رسیده است.
ادامه مطلب ...
کارگاه «اسطوره‌شناسی و اسطوره‌های ایرانی» در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد /  1397/12/11
گروه فرهنگ و مردم بنیاد ایرانشناسی، دوازدهم آذرماه 1397، کارگاه علمی- آموزشی «اسطوره‌شناسی و اسطورههای ایرانی»، را با هدف افزایش دانش اسطوره‌شناسی و شناخت اساطیر ایرانی و ارتقای مهارت در کاربرد اساطیر ایرانی در خلاقیتهای ادبی، توسط دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور مطلق، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی برگزار کرد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی،‌ این دوره آموزشی برای تبیین اسطوره‌شناسی، اساطیر ایرانی و پیوند آن با آفرینش و خلاقیت ادبی، بمدت 12 جلسه 2 ساعته (24 ساعت) و با حضور 28 دانشجو و دانش‌پژوه برگزار شد و در تاریخ 6 اسفندماه 1397 پایان یافت.
ادامه مطلب ...
مراسم معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی انجام شد /  1397/12/06
مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی، صبح روز دوشنبه ششم اسفندماه 1397، در محل بنیاد ایرانشناسی انجام شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در ابتدای این مراسم، آقای دکتر علیزاده، معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی، ضمن خیر مقدم به حاضران و تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت هفته مقام زن و روز مادر و تبریک چهلمین سالروز شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، به ارائه گزارشی کوتاه از روند برپایی جشنواره پرداخت.
ادامه مطلب ...
فراخوان ارسال مقاله به: همایش ملی «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» /  1397/11/17
بنیاد ایرانشناسی در نظر دارد در ادامه مجموعه نشستها و همایشهای خود در حوزه ایرانشناسی اقدام به برگزاری همایش ملی با موضوع: «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» نماید. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این همایش دارای فراخوان ارسال مقاله در هشت محور با موضوع رژیم حقوقی دریای كاسپین (مازندران) به شرح زیر است:
ادامه مطلب ...
انتصاب دكتر عباس قدیمی‌قیداری به سمت سرپرست بنیاد ایرانشناسی، شعبه استان آذربایجان‌شرقی /  1397/11/16
در اجرای ماده هفت آیین نامه تشكیل و اداره شعبه‌های بنیاد ایرانشناسی و با توجه به پیشنهاد استاندار محترم استان آذربایجان‌شرقی، جناب آقای دكتر عباس قدیمی‌قیداری، به سمت سرپرست بنیاد ایرانشناسی (شعبه استان آذربایجان‌شرقی) منصوب شد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی كارگاه علمی- آموزشی «آشنایی با سیر تفکر در ایران از آغاز تاکنون» را برگزار میکند /  1397/11/10
بنیاد ایرانشناسی با هدف دانش‌‌افزایی در حوزه ایرانشناسی، کارگاه علمی – آموزشی «آشنایی با سیر تفکر در ایران از آغاز تاکنون» را، در اسفندماه 1397 برگزار میکند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، كارگاه «آشنایی با سیر تفكر در ایران از آغاز تاكنون» توسط دكتر غلامرضا اعوانی، چهره ماندگار فلسفه و عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی، از یازدهم اسفندماه، بمدت 14 ساعت (در هفت جلسه دو ساعته)، روزهای شنبه برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه- با توجه به ظرفیت محدود پذیرش- میتوانند جهت كسب اطلاعات بیشتر با شماره 88212004-021 تماس بگیرند.
ادامه مطلب ...
دیدار و گفتگوی حضرت آیت ‌الله سیدمحمد خامنه‌ای با سرپرست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها /  1397/11/06
حضرت آیت‌ ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس «بنیاد ایران‌شناسی»، با حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ذبیحی، سرپرست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این دیدار که 29 دیماه 1397 در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد، دو طرف با هدف بررسی زمینه همکاریهای مشترک علمی، فرهنگی، پژوهشی و دانشگاهی به بحث و تبادل نظر پرداختند. همچنین در این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ذبیحی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیتها و دستاوردهای سازمان سمت، از آثار و خدمات مرحوم دکتر احمد احمدی، رئیس فقید این سازمان یاد کرد. حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای نیز در سخنانی ضمن تجلیل از شخصیت و آثار و خدمات عالم وارسته مرحوم دکتر احمدی، اعلام آمادگی بنیاد ایرانشناسی را جهت تقویت همکاریهای مشترک با سازمان سمت اعلام کردند.
ادامه مطلب ...
دومین همایش ملی ابن‌سینا و حکمت مشرقی: "بازخوانی تأثیر حکمت ایرانی بر فلسفه ابن‌سینا" برگزار شد /  1397/10/19
دومین همایش ملی «ابن‌سینا و حکمت مشرقی: بازخوانی تأثیر حکمت ایرانی بر فلسفه ابن‌سینا»، دهم دیماه 1397 در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این همایش با حضور جمعی از فرهیختگان و علاقه‌مندان به حوزه فلسفه و ایرانشناسان و پژوهشگران همراه بود و در آن ضمن سخنرانی حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، آقایان دکتر غلامحسین دینانی، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر کریم مجتهدی، (چهره های ماندگار حوزه فلسفه) و همچنین آقایان دکتر حسین کلباسی، استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به ارائه مقاله پرداختند.
ادامه مطلب ...
دیدار و گفتگوی مسئولان بنیاد ایرانشناسی با مدیران و کارشناسان دانشگاه شهید بهشتی /  1397/10/19
جمعی از مدیران و کارشناسان دانشگاه شهید بهشتی با مدیران واحد تحصیلات تکمیلی و سرپرست معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی، دوازدهم دیماه 1397، دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این دیدار که در راستای بحث و بررسی پیرامون برخی مشکلات صنفی دانشجویان ترتیب داده شده بود، به بررسی پیرامون مسائل و مشکلات سیستم گلستان، پیشخوان خدمات دانشجویی، دسترسیهای مدیران و مسئولان آموزش دانشگاه شهید بهشتی به سیستم گلستان و ... پرداخته شد.
ادامه مطلب ...
دوازدهمین نشست از سلسله نشستهای «دوشنبه ‏های ایرانشناسی» با عنوان «ایران سکاندار امنیت، ثبات و آسایش منطقه» برگزار شد /  1397/10/04
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی در این نشست،‌ آقای دکتر رضا شعبانی،‌ استاد گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، به ویژگیها و شرایطی که ایران را به رتبه خاص سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در جهان بدل کرده است پرداخت.
ادامه مطلب ...
بمناسبت هفته پژوهش، پژوهشگران بنیاد ایرانشناسی با رئیس بنیاد ایرانشناسی دیدار كردند /  1397/10/03
بنابر گفته سرپرست معاونت پژوهشی، به بركتِ انسجام، همدلی و تلاش شبانه‌روزی پژوهشگران و سایر همكاران بنیاد، هفته پژوهش امسال نقطه عطفی شد تا ساماندهی كارهای در دست اجرای معاونت پژوهشی قوت گیرد و بخش قابل توجهی از آثار و طرحهای معاونت پژوهشی كه اجرا و نهایی‌سازی آنها در طول چند سال اخیر با كُندی روبه‌رو شده بود، به سرانجام رسیده و در روز دوشنبه هفته جاری مورد رونمایی قرار گیرند.
ادامه مطلب ...
بمناسبت «هفته پژوهش» بنیاد ایرانشناسی برگزار كرد:آیین رونمایی از آثار در دست چاپ و طرحهای پایان یافته بنیاد ایرانشناسی و تقدیر از دانشجویان و پژوهشگران برتر حوزه ایرانشناسی /  1397/09/27
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست كه با هدف ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش محوری و گسترش مرزهای علم و دانش، بیست و ششم آذرماه 1397 برگزار شد، از بیش از 40 جلد طرح پایان یافته و آثار در دست چاپ بنیاد ایرانشناسی رونمایی شد. همچنین از دانشجویان فعال و ساعی دورههای کارشناسی‌ارشد و دکتری بنیاد ایرانشناسی و نیز پژوهشگران و كاركنان برتر بنیاد كه با ارائه دستاوردهای پژوهشی، كتابها، مقالات و سمینارهای خود در راستای تحقق اهداف علمی بنیاد كوشیده بودند، تقدیر بعمل آمد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی دوازدهمین نشست از سلسله نشستهای «دوشنبه ‏های ایرانشناسی» را برگزار میکند: «ایران سکاندار امنیت، ثبات و آسایش منطقه» /  1397/09/27
دوازدهمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی با موضوع: «ایران سکاندار امنیت، ثبات و آسایش منطقه»، روز دوشنبه 3 دیماه 1397 از ساعت 10 الی 12، در بنیاد ایرانشناسی برگزار میشود. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی در این نشست،‌ آقای دکتر رضا شعبانی،‌ استاد بازنشسته گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، با محورهای زیر به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت
ادامه مطلب ...
زمان ثبت‌نام در نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی تا سی‌اُم دی‌ماه تمدید شد /  1397/09/27
بدلیل استقبال و درخواست مالكان تارنماهای ایرانشناسی به شرکت در نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی، زمان ثبت‌نام در این جشنواره تا تاریخ 30 دی‌ماه 1397 تمدید شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این جشنواره شناسایی مطلوبترین وبگاهها در زمینه مطالعات ایرانشناسی، از نظر شاخصهای سنجش وب را هدف قرار داده و تلاشی در راستای رقابت صاحبان تارنماها و گردآوری تجربه‌های آنان و ارتقاء سطح کیفیشان در مجامع داخلی است.
ادامه مطلب ...
برگزاری نخستین جلسه دفاع از رساله دكتری در بنیاد ایرانشناسی /  1397/09/25
نخستین جلسه دفاع از رساله دكتری با عنوان: «زندگی روزمره روستایی در ایران معاصر (1357- 1285)؛ مطالعه موردی شهرستان بویین میاندشت»، با حضور مسئولان بنیاد ایرانشناسی و جمعی از اساتید و دانشجویان، در تاریخ بیست و چهارم آذرماه 1397، در واحد تحصیلات تكمیلی بنیاد انجام شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این رساله از سوی آقای محمد رافعی، دانشجوی دوره دكتری ایرانشناسی بنیاد، با راهنمایی جناب آقای دكتر سهراب یزدانی‌مقدم و مشاوره آقای دكتر حسن افراخته، ارائه شد. همچنین رساله مزبور را جناب آقایان دكتر شهرام یوسفی‌فر، علیرضا مولایی توانی و دكتر املشی مورد نقد و داوری قرار دادند.
ادامه مطلب ...
دهمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‏ های ایرانشناسی برگزار شد /  1397/09/20
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست آقای دکتر محمد کاظم رحمتی، عضو هیئت علمی بنیاد دائره المعارف اسلامی، با نمایش نسخه‌های نفیسی از متون حدیثی کهن که در کتابخانه‌های مختلف دنیا از جمله کتابخانه «ملی عراق»، کتابخانه «فیض‌الله افندی» و «رئیس الکتاب» ترکیه، کتابخانه «اسکوریال» اسپانیا و کتابخانه «رضا در شهر رامپور» هند نگهداری میشوند، به بررسی اطلاعات متن تحریرها پرداخت.
ادامه مطلب ...
در آستانه هفته پژوهش بنیاد ایرانشناسی همایش ملی «خلیج فارس برای ملتهای خلیج فارس» را برگزار كرد /  1397/09/13
در آستانه هفته پژوهش بنیاد ایرانشناسی همایش ملی «خلیج ¬فارس برای ملتهای خلیج¬ فارس» را برگزار كرد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این همایش كه صبح روز دوازدهم آذرماه 1397 گشایش یافت، به بررسی و پژوهش وجوه مختلف مسائل این منطقه جغرافیایی پرداخته شد.
ادامه مطلب ...
هشتمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه ‌های ایرانشناسی برگزار شد: «حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در شاهنامه» /  1397/09/05
هشتمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‌های ایرانشناسی با موضوع «حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در شاهنامه»، بهمت بنیاد ایرانشناسی، 5 آذرماه 1397 برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست آقای دکتر زاگرس زند، مدرس دانشگاه خوارزمی و شاهنامه پژوه، در خصوص حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در «شاهنامه» -حماسه ملی ایرانیان- که مشتمل بر چند لایه بینش فلسفی، دینی و جهانشناختی‌ست،‌ به ایراد سخنرانی پرداخت. آقای دکتر زند ضمن اشاره به مفهوم عدل و داد و تعادل در سرار شاهنامه، این حماسه ملی را عاری از هرگونه نژاد‌پرستی عنوان کرد. ایشان همچنین توصیف اقوام و ادیان در شاهنامه را همواره منصفانه، دوستانه و مهربانانه که هیچ نشانی از تحقیر در آن دیده نمیشود،‌ برشمرد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی هشتمین نشست از سلسله نشستهای «دوشنبه ‏های ایرانشناسی» را برگزار میکند:«حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در شاهنامه» /  1397/08/30
بنیاد ایرانشناسی هشتمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی را با هدف علم‌آموزی در حوزههای مختلف دانش ایرانشناسی، با موضوع: «حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در شاهنامه» برگزار میکند. علاقه‌مندان به شرکت در این نشست میتوانند روز دوشنبه 5 آذرماه 1397،‌ از ساعت 10 تا 12 در بنیاد ایرانشناسی به نشانی: تهران، خیابان شیخ ‌بهایی جنوبی،‌ خیابان ایرانشناسی،‌ پایین‌تر از بزرگراه شهید همت، بنیاد ایرانشناسی مراجعه نمایند.
ادامه مطلب ...
هفتمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‌ های ایرانشناسی برگزار شد: «اسطورهها در فرهنگ ایرانی» /  1397/08/29
در این نشست خانم دکتر ژاله آموزگار، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با مقایسه اسطورهها در فرهنگ ایرانی و دیگر فرهنگها، موضوع سخنرانی خود را به «نابخردی خدایان خردمند» اختصاص داد و تفاوت میان آنها را بررسی کرد. ایشان ضمن تعریف اسطوره به تخیل جمعی و رویاهای گروهی یک ملت بنا بر باورها، اعتقادات، و نیازهای اجتماعی و اقلیمی خود و تکرار این تخلیات در زمانهای مختلف، اسطوره را یک سرگذشت «مینویی‌(دنیای فراسو)» خواند و دلیل پیدایش اسطوره را «جهل و نادانی»، «تجسم احساسات و آرزوها» و «عجز و ناتوانی» برشمرد.
ادامه مطلب ...
مهلت ارسال مقاله به همایش ملی «خلیج فارس برای ملتهای خلیج فارس» تمدید شد /  1397/08/26
نظر به استقبال پژوهشگران از همایش ملی «خلیج فارس برای ملتهای خلیج فارس» مهلت ارسال اصل مقالات به دبیرخانه همایش تا پنج آذرماه 1397 تمدید شد. بنابر گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این همایش با در نظر گرفتن گستره «دریای باستانی پارس»، محدوده جغرافیایی خلیج ¬فارس و دریای مكران را هدف قرار داده است. بر این اساس از اهداف اصلی این همایش، بررسی و پژوهش وجوه مختلف مسائل این منطقه جغرافیایی است كه به گذشته، حال و آینده ملتهای ساكن در آن مربوط میشود. با این رویكرد كه ساز و كار این منطقه پراهمیت عاری از قدرتهای فرامنطقه¬ای باشد و با اراده و میل ملتهای بومی آن شكل گیرد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی هفتمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» را برگزار میکند: «اسطورهها در فرهنگ ایرانی» /  1397/08/23
بنیاد ایرانشناسی در راستای دانش‌افزایی در حوزه «ایرانشناسی (فرهنگ و مردم)»، هفتمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی را با موضوع: «اسطور‌هها در فرهنگ ایرانی»، در بنیاد ایرانشناسی برگزار میکند. به گزارش روابط عمومی بنیاد، این نشست با سخنرانی خانم دکتر ژاله آموزگار، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با موضوعهای: «تعریف اسطوره»،‌ «دسته‌بندی اسطورهها در فرهنگ ایران باستان» و «جایگاه خرد در اندیشه ایران باستان» همراه خواهد بود. علاقه‌مندان به شركت در این نشست میتوانند روز دوشنبه 28 آبانماه 1397،‌ از ساعت 10 تا 12 در بنیاد ایرانشناسی به نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، پایین‌تر از بزرگراه شهید همت، بنیاد ایرانشناسی مراجعه نمایند.
ادامه مطلب ...
ششمین نشست از سلسله نشست های «دوشنبه‏ های ایرانشناسی» برگزار شد: «زاگرس در دوران پارینه‌سنگی، نگاهی به شواهد باستانشناختی و دیرین محیط» /  1397/08/23
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در ابتدای این نشست حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، ضمن خیر مقدم به حاضران، به مقابله خصمانه غربیها با فرهنگ و تمدن ایران‌زمین اشاره كرد و اینكه عامدانه با كاستیها در ارائه معرفی دقیق و درست ایران فرهنگی، ارزش تاریخی و سابقه تمدن‌سازی ایران و ایرانیان را زیر سئوال برده‌اند. بر این اساس، این مسئله‌ای است كه بنیاد ایرانشناسی بعنوان متولی اصلی معرفی دقیق و جامع ایران فرهنگی در آن ورود كرده است و سعی در معرفی كامل ایران فرهنگی دارد.
ادامه مطلب ...
ششمین نشست «دوشنبه ‏های ایرانشناسی» با عنوان «زاگرس در دوران پارینه‌سنگی، نگاهی به شواهد باستانشناختی و دیرین محیط» /  1397/08/19
بنیاد ایرانشناسی بعنوان مهمترین مرجع و مرکز شناخت و شناساندن ایران، بر آن است تا تحقیقات و پژوهشهای بدیع و چند جانبه¬ای را بدنبال تحقیقات صورت گرفته در زمینه گاهنگاری مناطق تاریخی ایران بثمر رساند. با توجه به اهمیت منطقه زاگرس در تدوین، شکلگیری و پیشروی فرهنگ و تمدن ایرانی، طرح پژوهشی «زاگرس‏شناسی» در دستور کار بنیاد میباشد، که در همین راستا، ششمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی، با موضوع: «زاگرس در دوران پارینه‌سنگی، نگاهی به شواهد باستانشناختی و دیرین محیط» در بنیاد ایرانشناسی برگزار میشود.
ادامه مطلب ...
پنجمین نشست دوشنبه‌های ایرانشناسی با عنوان«واكاوی عوامل مؤثر در تداوم باورهای باستانی زروانی و میترایی در دوره اسلامی» /  1397/08/19
پنجمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‌های ایرانشناسی با موضوع «واکاوی عوامل مؤثر در تداوم باورهای باستانی زروانی و میترایی در دوره اسلامی»، بهمت بنیاد ایرانشناسی، چهاردهم آبانماه 1397 برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست آقای دکتر میرزامحمد حسنی، عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی (واحد تهران مركزی)، به ایراد سخنرانی پرداخت.
ادامه مطلب ...
فراخوان نخستین جشنواره «تارنماهای ایرانشناسی» /  1397/08/17
بنیاد ایرانشناسی در طی حضور خود در عرصه علم و فرهنگ و ارتباطات در صدد معرفی کرسیهایی است که، بگونه‌ای در گسترش اطلاعات و افزایش سطح آگاهی جامعه علمی «در قلمرو ایرانشناسی» نقش دارند. بهمین منظور، این بنیاد نخستین جشنواره «تارنماهای ایرانشناسی» را در دو بخش «تارنماهای حقوقی، سازمانها» و «تارنماهای حقیقی، اشخاص» برگزار میكند.
ادامه مطلب ...
چهارمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‌های ایرانشناسی برگزار شد: «تأملی در مفهوم ژئوپلیتیک شیعه (ایران و حوزه پیرامونی آن)» /  1397/08/13
بنیاد ایرانشناسی چهارمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی با موضوع: «تأملی در مفهوم ژئوپلیتیک شیعه (ایران و حوزه پیرامونی آن)، هفتم آبانماه 1397 برگزار كرد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست آقای دكتر سیدعباس احمدی، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران، با طرح سئوالهایی همچون: صاحبنظران درباره ژئوپلیتیک شیعه چه دیدگاهی دارند؟ ژئوپلیتیک شیعه چیست؟ آیا مفهومی علمی است یا اصطلاحی سیاسی؟ تشیع در اثر چه رخدادهایی از ماهیت سیاسی و ژئوپلیتیک برخوردار شد؟ آیا ژئوپلیتیک شیعه همان هلال شیعی است یا با آن فرق دارد؟ آیا میتوان تعریف علمی و جدیدی از ژئوپلیتیک شیعه ارائه کرد؟ این تعریف جدید بر چه عناصر و ارکانی مبتنی است؟ نماد نگاری تشیع (راهپیمایی اربعین) چه نقشی در سرنوشت آینده شیعیان دارد؟، آغازگر بحث خود شد. بر این اساس ایشان ابتدا تعریفها و دیدگاههایی از صاحبنظران خارجی و داخلی درخصوص «ژئوپولتیك شیعه» ارائه داد.
ادامه مطلب ...
در آستانه هفته پژوهش بنیاد ایرانشناسی برگزار میكند: همایش ملی «خلیج فارس برای ملتهای خلیج فارس» /  1397/08/12
بنیاد ایرانشناسی مفتخر است در ادامه مجموعه همایشهای خود در حوزه ایرانشناسی و مطالعات خلیج ¬فارس اقدام به برگزاری همایش ملی «خلیج ¬فارس برای ملتهای خلیج¬ فارس» نماید. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این همایش با در نظر گرفتن گستره «دریای باستانی پارس»، محدوده جغرافیایی خلیج ¬فارس و دریای مكران را هدف قرار داده است. بر این اساس از اهداف اصلی این همایش، بررسی و پژوهش وجوه مختلف مسائل این منطقه جغرافیایی است كه به گذشته، حال و آینده ملتهای ساكن در آن مربوط میشود. با این رویكرد كه ساز و كار این منطقه پراهمیت عاری از قدرتهای فرامنطقه¬ای باشد و با اراده و میل ملتهای بومی آن شكل گیرد. با این مقدمه، محورهای اصلی همایش بشرح زیر است:
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی سومین نشست از سلسله نشستهای هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» را با موضوع «گاهنگاری فلات مرکزی» برگزار كرد /  1397/08/02
سومین نشست هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» با موضوع «گاهنگاری فلات مرکزی»، صبح روز سی‌ام مهرماه 1397 در بنیاد ایرانشناسی، با حضور جمعی از پژوهشگران و علاقه‌مندان حوزه باستانشناسی و مسئولان بنیاد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد، در ابتدای این نشست آقای افشار، دبیر اجرایی این نشست با بیان این نکته که بنیاد ایرانشناسی سال گذشته برای نخستین‌بار در کشور، جدول گاهنگاری حوزه باستانشناسی را با تقسیم‌بندی مناطق هفتگانه رونمایی کرد، از چاپ توضیحات کامل هر هفت منطقه علاوه‌بر آنچه در جدول بصورت خلاصه ارائه شده است، خبر داد و این نشست را پیش درآمدی برای چاپ کتاب «گاهنگاری فلات مرکزی» بیان داشت، که به زودی منتشر خواهد شد. در ادامه این نشست، آقای دکتر حسن فاضلی، عضو هئیت علمی (استاد) گروه باستانشناسی دانشگاه تهران، ضمن قدردانی از سعه صدر رئیس محترم بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت‌ا... سید‌محمد خامنه‌ای و حمایتهای ایشان برای چاپ کتاب «گاهنگاری فلات مرکزی»، با توجه به اهمیت این منطقه بعنوان یکی از نقاط کلیدی ایران، که حوزه جغرافیایی وسیعی را در بر میگیرد، از مسئولان بنیاد ایرانشناسی نیز برای فراهم آوردن شرایط مناسب نشست تخصصی «گاهنگاری فلات مرکزی» تشکر کرد. وی در ادامه یکی از آرزوهای بزرگ باستانشناسانه خود را، مطالعه گاهنگاری ایران و تجدید نظر در مسئله تاریخ قدیمی ایران عنوان کرد و چنین بیان داشت: در حوزه باستانشناسی موضوعات متنوعی برای مطالعه وجود دارد که هر کدام دارای جاذبه‌های فراوان مختص خود میباشند، لذا هر باستانشناس میتواند در حوزه محلی، منطقه‌ای، ملّی و فراملّی پژوهشهایی را انجام دهد، که این امر موجب باز شدن دریچه‌ای نو در حوزه باستانشناسی میشود.
ادامه مطلب ...
به همت بنیاد ایرانشناسی همایش «اربعین میراث معنوی مشترک ملّل جهان اسلام» برگزار شد /  1397/07/25
در آستانه اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین(ع) و با همکاری هیئت اندیشه‌ورز معاونت بانوان ستاد اربعین، همایش «اربعین میراث معنوی مشترک ملل جهان اسلام»، بیست و سوم مهرماه 1397، با حضور جمعی از پژوهشگران حوزه میراث ناملموس فرهنگی و فرهنگ و هویت اسلامی، در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در آیین گشایش این همایش كه با حضور حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی همراه بود، ایشان با بیان اینكه اربعین از میراثهای ناملموس مهم بشری و از مباحث مهم شیعی است، چنین بیان داشتند: این میراث متفاوت از میراثهای ملموسی است كه با نشانه‌های فیزیكی- همچون بنا و ساختمان داشتن- قابل ادراك و لمس شدن هستند؛ بنابراین در شناسایی مواریث ناملموس باید به تحلیل و تفكر پرداخت و نتایج علمی و معرفتی از آن بدست آورد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی نخستین نشست از سلسله نشستهای هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» را برگزار كرد: «بررسی وضعیت تردد و فعالیت كشتیهای نفتكش در خلیج فارس در دوران دفاع مقدس» /  1397/07/24
نخستین نشست هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» با موضوع «تردد كشتیهای نفتكش در جنگ خلیج فارس»، صبح روز شانزدهم مهرماه 1397 در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، آقای دكتر حامد فروزان، سرپرست معاونت پژوهشی بنیاد، ضمن اشاره به توجه دقیق به مباحث خلیج فارس بطور مستمر در بنیاد ایرانشناسی، توجه و دقت نظر به موضوع خلیج فارس را وظیفه و افتخاری برای بنیاد خواند، كه ارتباط با دیگر مراكز علمی و استفاده از نظریات استادان برجسته حوزه خلیج فارس، اتفاق مباركی برای بنیاد و مخاطبان آن رقم خواهد زد.
ادامه مطلب ...