بنیاد ایران شناسی

آرشیو اخبار داخلی بنیاد ایران شناسی

سومین شماره فصلنامه گزارش ایران‌شناسی - بهار 1398- منتشر شد. /  1398/04/19
فصلنامه گزارش ایران‌شناسی مجله‌ای فرهنگی- خبری در حوزه ایران‌شناسی است که به یاری خداوند سومین شماره پیاپی آن به‌صورت دیجیتالی بر روی وبگاه بنیاد ایران‌شناسی قرار گرفته است. اهم مطالب ارائه شده در این نشریه، ارائه گزارشی از فعالیت‌های 3 ماهه بنیاد ایران‌شناسی در حوزه دیدارها، همایش‌ها، اقدامات واحد تحصیلات تکمیلی و شعب استانی، همچنین ارائه اخبار و رویدادهای مربوط به حوزه ایران‌شناسی و مطالعات ایرانی در سطح داخلی و خارجی شامل: جغرافیا و طبیعت، کاوش‌ها و کشفیات باستان‌شناسی، فرهنگ و هنر است. قابل ذکر است در این شماره مصاحبه‌های ویژه‌ای با سرتیب دکتر محمد حسن نامی و دکتر محمود احمدی ارائه شده و در بخش دیگری شرح مختصری از مناسبت‌های و آیین‌ها نوروزی و بهاری به همراه مختصری از تازه‌های نشر ارائه شده است.
ادامه مطلب ...
ثبت جنگلهای هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو فرصتی برای معرفی میراث طبیعی و تاریخی ایران به جهانیان /  1398/04/19
در چهل و سومین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو، که از تاریخ دهم تا بیستم تیرماه جاری در شهر باکو جمهوری آذربایجان در حال برگزاری است، «جنگلهای هیرکانی» بعنوان بیست و چهارمین اثر تاریخی و طبیعی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو برای سال 2019 ثبت شد. جنگلهای هیرکانی یکی از با ارزشترین میراث طبیعی بشریت با گونه‌های گیاهی و جانوری بی‌مانند است. این جنگلها با قدمت 40 میلیون سال که بازمانده از دوره سوم زمین‌شناسی است، از آنها بعنوان تنها باقیمانده جنگلهای عصر یخبندان در جهان یاد میشود. جنگلهای هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای بطول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارند. در زمان حاضر جنگلهای هیرکانی، زیست‌بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته‌ای (مانند شمشاد و انجیلی) در آن یافت میشود. موضوع ثبتِ جنگهای هیرکانی در فهرست آثار جهانی یونسکو از سال ۲۰۰۱ مطرح شد و در سال ۲۰۰۷ ایران رسماً درخواست ثبت جهانی این جنگلها را به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه داد. این کمیته متشکل از ۲۱ کشور عضو کنوانسیون میراث جهانی است و مسئولیت اجرای کنوانسیون را برعهده دارد. کمیته میراث جهانی در این جلسه، ۳۶ اثر پیشنهادی برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو را مورد بررسی قرار میدهد، که پرونده جنگلهای هیرکانی از جمهوری اسلامی ایران در بخش میراث طبیعی، روز جمعه چهاردهم تیرماه جاری، مورد بررسی قرار گرفت. بدین ترتیب ایران با ثبت جهانی 24 اثر تاریخی و طبیعی در فهرست میراث جهانی یونسکو، در رتبه یازدهمین کشورِ ثبت جهانی، در بین ۱۶۱ کشور عضو یونسکو، قرار گرفته است.
ادامه مطلب ...
برگزاری آزمون مصاحبه داوطلبان دكتری رشته ایرانشناسی ورودی سال تحصیلی 99- 1398 /  1398/04/05
جلسه مصاحبه شفاهی داوطلبان دكتری رشته ایرانشناسی، سال تحصیلی ۹۹- ۱۳۹۸، صبح روز سه‌شنبه، پنجم تیرماه جاری در واحد تحصیلات تكمیلی بنیاد ایرانشناسی، برگزارشد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این آزمون ۱۱ داوطلب از ۴۳ داوطلب معرفی شده به جلسۀ مصاحبه دكتری رشته ایرانشناسی حضور داشتند؛ که از این میان سه داوطلب برای نوبت اول و دو داوطلب برای نوبت دوم، در صورت کسب حد نصابهای لازم پذیرفته خواهند شد. این آزمون، شامل دروس زبان انگلیسی تخصصی و مأخذ ایرانشناسی، تاریخ و مأخذشناسی، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی و ایرانشناسی بود. همچنین، آزمون کتبی این دوره، از دروس زبان انگلیسی تخصصی و زبان عربی تخصصی، در روز سه‌شنبه بیست و هشتم خردادماه جاری، از داوطلبان اخذ شده بود. خاطر نشان میسازد، پس از انجام مصاحبه و تعیین نمرات كسب شده توسط داوطلبان، نتایج این مصاحبه جهت انتخاب نهایی پذیرفته شدگان مرحله اول، به سازمان سنجش ارسال خواهد شد.
ادامه مطلب ...
مشروح سخنان حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی در همایش بین‌المللی زاگرس‌شناسی، با موضوع: «بررسی منشاء پیدایش حیات انسان در رشته کوههای زاگرس» /  1398/03/27
با تشکر از مهمانان گرامی و همچنین تشکر از برگزارکنندگان پرحوصله و دقیقی که در این کار پیشقدم شدند و این جلسه را تشکیل دادند و هر یک از این جلساتی که تشکیل میشود پایه و مقدمه‌ای است برای کارهای بعد و این کارها، کاری اتفاقی که در مقطعی از زمان صورت گرفته باشد، نیست. این کارها باید هر کدام پایه و ریشه‌ای شود برای کارهای دیگر و تحقیق بیشتر و رسیدن به اهداف تحقیقی که ما فعلاً در حوزة ایرانشناسی داریم. ایران سرزمینی است اصیل و دارای ویژگیها و کرامتهایی که بشر و علم و دانش از آن برخاسته‌اند و شخصیتهایی را از قدیم تا به امروز و بعد از این با استعدادهای فراوان پرورانده و توانسته تاریخی بسیار عمیق و افتخارآمیز برای این کشور ایجاد کند.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی همایش بین المللی زاگرس‌شناسی، با موضوع: «بررسی منشاء پیدایش حیات انسان در رشته کوههای زاگرس» را برگزار کرد /  1398/02/11
همایش بین‌المللی زاگرس‌شناسی، با موضوع: «بررسی منشاء پیدایش حیات انسان در رشته کوههای زاگرس»، صبح روز نهم اردیبهشت‌ماه 1398، در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این همایش که با حضور حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی و جمعی از صاحبنظران، پژوهشگران و علاقه‌مندان به حوزه مطالعاتی زاگرس‌شناسی همراه بود، به اهمیت رشته کوههای زاگرس در دوران پارینه‌سنگی بدلیل موقعیت استراتژیک و قرارگیری بر سر راه مهاجرتهای جوامع انسانی از آفریقا و حاشیه دریای مدیترانه به سمت نواحی جغرافیای شرق و شمالی پرداخته شد. همچنین این همایش فرصت مغتنمی را فراهم آورد تا به واسطه ارائه‌ مقاله از سوی صاحبنظران داخلی و خارجی نظرات برخی از پژوهشگران بین‌المللی درباره نقش رشته کوههای زاگرس بعنوان منشأ مدرن شدن رفتار انسانی و نیز برآمدن نخستین انسانهای هوشمندِ هوشمند از برخی مناطق زاگرس، مورد کنکاش قرار گیرد.
ادامه مطلب ...
دیدار نوروزی كاركنان بنیاد ایران شناسی با حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایران شناسی /  1398/01/24
كاركنان بنیاد ایرانشناسی، روز شنبه هفدهم فروردین‌ماه 1398، ضمن دیدار با حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، از رهنمودهای ایشان برای سال جدید بهره‌مند شدند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این دیدار صمیمانه كه در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی بوقوع پیوست؛ حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای ضمن تبریك فرارسیدن ایام بهار و نو شدن دوباره طبیعت، چنین بیان داشتند: امسال عید طبیعت با عید بشری و حتی فرابشری مهمی چون بعثت رسول مکرم اسلام همراه بود، که این دو عید با هم در ارتباط است؛ چرا که در دنیایی عجیب زندگی میکنیم که باید آنرا شناخت و اگر در کمترین درجات فهم فرو رویم و پی به درجه و اعتبار و جایگاه خود در زندگی نبریم، در خسرانی بزرگ فرو خواهیم رفت.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی برگزار میكند: هفتمین جشنواره عكس ایرانشناسی با موضوع «فرهنگ و طبیعت كرانه‌های دریای كاسپین » /  1397/12/27
كشور پهناور ایران، با پیشینه‌ای بسیار كهن، همواره بعنوان جایگاه بخش بزرگی از مهمترین و قدیمی‌ترین تمدنهای جهان شناخته میشود. زندگی مسالمت‌آمیز اقوام و گروههای اجتماعی در این مرز و بوم، از گذشته‌های دور تا به امروز، خود سند زنده و گویای این پیشینه تمدنی و غنای فرهنگی بشمار میرود. تنوع فراوان فرهنگی و قومی و ویژگیهای اقلیمی و جغرافیایی، از چهره ایران‌زمین، تصویر خوشایند کشوری چهار فصل با همنوایی موزون فرهنگهای بومی و ویژگیهای محلی پدید آورده است که اعتبار و هویت خود را در سایه تاریخ غنی این مرز و بوم به استواری و شکوه ساخته‌اند.
ادامه مطلب ...
برگزاری بیست و ششمین نشست اعضای محترم هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی /  1397/12/22
نشست اعضای محترم هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی، به ریاست حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، بیستم اسفندماه 1397 برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست اعضا به بحث و بررسی بر روی مواردی از مباحث پژوهشی، اداری و مالی مطرح در دستور جلسه پرداخته و موارد مذكور را بتصویب رساندند. پایان بخش این نشست، ارائه گزارش عملکرد بنیاد ایرانشناسی و نیز تقدیر و تجلیل از خدمات یکسال گذشته اعضای محترم هیئت امنای بنیاد، از سوی آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای و همچنین تقدیر هیئت امنا از رئیس بنیاد ایرانشناسی و فعالیتهای بنیاد در سال جاری بود.
ادامه مطلب ...
به همت بنیاد ایرانشناسی برگزار شد: «همایش ملی دریای کاسپین و رژیم حقوقی حاکم بر آن» /  1397/12/14
همایش ملی «دریای کاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاکم بر آن» سیزدهم اسفندماه 1397، در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این همایش که با حضور حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی و جمعی از صاحبنظران، سیاستمداران و حقوقدانان در حوزه دریای مازندران همراه بود، به اهمیت دریای مازندران در ایجاد همگرایی منطقه‌ای و تأکید بر مبانی حقوقی و مسائل بین‌المللی مربوط به این دریا و سرزمینهای همجوار آن پرداخته شد. همچنین این همایش فرصت مغتنمی را فراهم کرد تا به واسطه برگزاری و ارائه‌ مقاله‌ها و نقدها در رابطه با رژیم حقوقی دریای کاسپین و جغرافیای سیاسی مرتبط با آن، حقانیتها و مالکیتهای تاریخی- حقوقی ایران در دریای کاسپین، تاریخ روابط اقتصادی و سیاسی این دریا و همچنین مسائل زیست محیطی آن مورد کنکاش قرار گیرد.
ادامه مطلب ...
نخستین همایش ملی و رسمی به ثبت رسیده بنیاد ایرانشناسی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC ) با عنوان «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» /  1397/12/11
بنیاد ایرانشناسی در نظر دارد در ادامه مجموعه نشستها و همایشهای خود در حوزه ایرانشناسی اقدام به برگزاری همایش ملی دریای مازندران با عنوان «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» در تاریخ 13 اسفند 1397 نماید. دریای كاسپین (مازندران) بعنوان منطقه ژئوپلیتیک سیاسی و کانون ثروت برای سرزمینهای همجوار با اسامی پرشماری که در تاریخ بلند خود دیده است، یکی از چهار دریای شناخته شده جهان باستان است که در متون و مدارک کهن، نام و نشان و اطلاعات آن مفصل آمده است. منافع و اهمیت همه¬جانبه دریای كاسپین (مازندران) برای ایران امری پوشیده نبوده و بی¬نیاز از تكرار است. از اینرو با توجه به اهداف بنیاد ایرانشناسی و اهمیت این دریا در ایجاد همگرایی منطقه¬ای، برگزاری همایشی با تأكید بر روی مبانی حقوقی و مسائل بین¬المللی مربوط به این دریا و سرزمینهای همجوار آن در دستوركار آن بنیاد با عنوان: «همایش ملی دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» قرار گرفته است. همایش ملی «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» نخستین همایش ملی بنیاد ایرانشناسی با موضوع دریای كاسپین است كه در راستای مجموعه همایشهای بنیاد تدارك و تنظیم شده است. بمنظور دسترسی پژوهشگران و علاقه‌مندان، این همایش برای اولین بار در بنیاد ایرانشناسی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به ثبت رسیده است.
ادامه مطلب ...
کارگاه «اسطوره‌شناسی و اسطوره‌های ایرانی» در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد /  1397/12/11
گروه فرهنگ و مردم بنیاد ایرانشناسی، دوازدهم آذرماه 1397، کارگاه علمی- آموزشی «اسطوره‌شناسی و اسطورههای ایرانی»، را با هدف افزایش دانش اسطوره‌شناسی و شناخت اساطیر ایرانی و ارتقای مهارت در کاربرد اساطیر ایرانی در خلاقیتهای ادبی، توسط دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور مطلق، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی برگزار کرد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی،‌ این دوره آموزشی برای تبیین اسطوره‌شناسی، اساطیر ایرانی و پیوند آن با آفرینش و خلاقیت ادبی، بمدت 12 جلسه 2 ساعته (24 ساعت) و با حضور 28 دانشجو و دانش‌پژوه برگزار شد و در تاریخ 6 اسفندماه 1397 پایان یافت.
ادامه مطلب ...
مراسم معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی انجام شد /  1397/12/06
مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی، صبح روز دوشنبه ششم اسفندماه 1397، در محل بنیاد ایرانشناسی انجام شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در ابتدای این مراسم، آقای دکتر علیزاده، معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی، ضمن خیر مقدم به حاضران و تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت هفته مقام زن و روز مادر و تبریک چهلمین سالروز شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، به ارائه گزارشی کوتاه از روند برپایی جشنواره پرداخت.
ادامه مطلب ...
فراخوان ارسال مقاله به: همایش ملی «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» /  1397/11/17
بنیاد ایرانشناسی در نظر دارد در ادامه مجموعه نشستها و همایشهای خود در حوزه ایرانشناسی اقدام به برگزاری همایش ملی با موضوع: «دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن» نماید. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این همایش دارای فراخوان ارسال مقاله در هشت محور با موضوع رژیم حقوقی دریای كاسپین (مازندران) به شرح زیر است:
ادامه مطلب ...
انتصاب دكتر عباس قدیمی‌قیداری به سمت سرپرست بنیاد ایرانشناسی، شعبه استان آذربایجان‌شرقی /  1397/11/16
در اجرای ماده هفت آیین نامه تشكیل و اداره شعبه‌های بنیاد ایرانشناسی و با توجه به پیشنهاد استاندار محترم استان آذربایجان‌شرقی، جناب آقای دكتر عباس قدیمی‌قیداری، به سمت سرپرست بنیاد ایرانشناسی (شعبه استان آذربایجان‌شرقی) منصوب شد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی كارگاه علمی- آموزشی «آشنایی با سیر تفکر در ایران از آغاز تاکنون» را برگزار میکند /  1397/11/10
بنیاد ایرانشناسی با هدف دانش‌‌افزایی در حوزه ایرانشناسی، کارگاه علمی – آموزشی «آشنایی با سیر تفکر در ایران از آغاز تاکنون» را، در اسفندماه 1397 برگزار میکند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، كارگاه «آشنایی با سیر تفكر در ایران از آغاز تاكنون» توسط دكتر غلامرضا اعوانی، چهره ماندگار فلسفه و عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی، از یازدهم اسفندماه، بمدت 14 ساعت (در هفت جلسه دو ساعته)، روزهای شنبه برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه- با توجه به ظرفیت محدود پذیرش- میتوانند جهت كسب اطلاعات بیشتر با شماره 88212004-021 تماس بگیرند.
ادامه مطلب ...
دیدار و گفتگوی حضرت آیت ‌الله سیدمحمد خامنه‌ای با سرپرست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها /  1397/11/06
حضرت آیت‌ ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس «بنیاد ایران‌شناسی»، با حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ذبیحی، سرپرست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این دیدار که 29 دیماه 1397 در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد، دو طرف با هدف بررسی زمینه همکاریهای مشترک علمی، فرهنگی، پژوهشی و دانشگاهی به بحث و تبادل نظر پرداختند. همچنین در این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ذبیحی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیتها و دستاوردهای سازمان سمت، از آثار و خدمات مرحوم دکتر احمد احمدی، رئیس فقید این سازمان یاد کرد. حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای نیز در سخنانی ضمن تجلیل از شخصیت و آثار و خدمات عالم وارسته مرحوم دکتر احمدی، اعلام آمادگی بنیاد ایرانشناسی را جهت تقویت همکاریهای مشترک با سازمان سمت اعلام کردند.
ادامه مطلب ...
دومین همایش ملی ابن‌سینا و حکمت مشرقی: "بازخوانی تأثیر حکمت ایرانی بر فلسفه ابن‌سینا" برگزار شد /  1397/10/19
دومین همایش ملی «ابن‌سینا و حکمت مشرقی: بازخوانی تأثیر حکمت ایرانی بر فلسفه ابن‌سینا»، دهم دیماه 1397 در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این همایش با حضور جمعی از فرهیختگان و علاقه‌مندان به حوزه فلسفه و ایرانشناسان و پژوهشگران همراه بود و در آن ضمن سخنرانی حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، آقایان دکتر غلامحسین دینانی، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر کریم مجتهدی، (چهره های ماندگار حوزه فلسفه) و همچنین آقایان دکتر حسین کلباسی، استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به ارائه مقاله پرداختند.
ادامه مطلب ...
دیدار و گفتگوی مسئولان بنیاد ایرانشناسی با مدیران و کارشناسان دانشگاه شهید بهشتی /  1397/10/19
جمعی از مدیران و کارشناسان دانشگاه شهید بهشتی با مدیران واحد تحصیلات تکمیلی و سرپرست معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی، دوازدهم دیماه 1397، دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این دیدار که در راستای بحث و بررسی پیرامون برخی مشکلات صنفی دانشجویان ترتیب داده شده بود، به بررسی پیرامون مسائل و مشکلات سیستم گلستان، پیشخوان خدمات دانشجویی، دسترسیهای مدیران و مسئولان آموزش دانشگاه شهید بهشتی به سیستم گلستان و ... پرداخته شد.
ادامه مطلب ...
دوازدهمین نشست از سلسله نشستهای «دوشنبه ‏های ایرانشناسی» با عنوان «ایران سکاندار امنیت، ثبات و آسایش منطقه» برگزار شد /  1397/10/04
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی در این نشست،‌ آقای دکتر رضا شعبانی،‌ استاد گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، به ویژگیها و شرایطی که ایران را به رتبه خاص سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در جهان بدل کرده است پرداخت.
ادامه مطلب ...
بمناسبت هفته پژوهش، پژوهشگران بنیاد ایرانشناسی با رئیس بنیاد ایرانشناسی دیدار كردند /  1397/10/03
بنابر گفته سرپرست معاونت پژوهشی، به بركتِ انسجام، همدلی و تلاش شبانه‌روزی پژوهشگران و سایر همكاران بنیاد، هفته پژوهش امسال نقطه عطفی شد تا ساماندهی كارهای در دست اجرای معاونت پژوهشی قوت گیرد و بخش قابل توجهی از آثار و طرحهای معاونت پژوهشی كه اجرا و نهایی‌سازی آنها در طول چند سال اخیر با كُندی روبه‌رو شده بود، به سرانجام رسیده و در روز دوشنبه هفته جاری مورد رونمایی قرار گیرند.
ادامه مطلب ...
بمناسبت «هفته پژوهش» بنیاد ایرانشناسی برگزار كرد:آیین رونمایی از آثار در دست چاپ و طرحهای پایان یافته بنیاد ایرانشناسی و تقدیر از دانشجویان و پژوهشگران برتر حوزه ایرانشناسی /  1397/09/27
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست كه با هدف ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش محوری و گسترش مرزهای علم و دانش، بیست و ششم آذرماه 1397 برگزار شد، از بیش از 40 جلد طرح پایان یافته و آثار در دست چاپ بنیاد ایرانشناسی رونمایی شد. همچنین از دانشجویان فعال و ساعی دورههای کارشناسی‌ارشد و دکتری بنیاد ایرانشناسی و نیز پژوهشگران و كاركنان برتر بنیاد كه با ارائه دستاوردهای پژوهشی، كتابها، مقالات و سمینارهای خود در راستای تحقق اهداف علمی بنیاد كوشیده بودند، تقدیر بعمل آمد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی دوازدهمین نشست از سلسله نشستهای «دوشنبه ‏های ایرانشناسی» را برگزار میکند: «ایران سکاندار امنیت، ثبات و آسایش منطقه» /  1397/09/27
دوازدهمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی با موضوع: «ایران سکاندار امنیت، ثبات و آسایش منطقه»، روز دوشنبه 3 دیماه 1397 از ساعت 10 الی 12، در بنیاد ایرانشناسی برگزار میشود. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی در این نشست،‌ آقای دکتر رضا شعبانی،‌ استاد بازنشسته گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، با محورهای زیر به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت
ادامه مطلب ...
زمان ثبت‌نام در نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی تا سی‌اُم دی‌ماه تمدید شد /  1397/09/27
بدلیل استقبال و درخواست مالكان تارنماهای ایرانشناسی به شرکت در نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی، زمان ثبت‌نام در این جشنواره تا تاریخ 30 دی‌ماه 1397 تمدید شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این جشنواره شناسایی مطلوبترین وبگاهها در زمینه مطالعات ایرانشناسی، از نظر شاخصهای سنجش وب را هدف قرار داده و تلاشی در راستای رقابت صاحبان تارنماها و گردآوری تجربه‌های آنان و ارتقاء سطح کیفیشان در مجامع داخلی است.
ادامه مطلب ...
برگزاری نخستین جلسه دفاع از رساله دكتری در بنیاد ایرانشناسی /  1397/09/25
نخستین جلسه دفاع از رساله دكتری با عنوان: «زندگی روزمره روستایی در ایران معاصر (1357- 1285)؛ مطالعه موردی شهرستان بویین میاندشت»، با حضور مسئولان بنیاد ایرانشناسی و جمعی از اساتید و دانشجویان، در تاریخ بیست و چهارم آذرماه 1397، در واحد تحصیلات تكمیلی بنیاد انجام شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این رساله از سوی آقای محمد رافعی، دانشجوی دوره دكتری ایرانشناسی بنیاد، با راهنمایی جناب آقای دكتر سهراب یزدانی‌مقدم و مشاوره آقای دكتر حسن افراخته، ارائه شد. همچنین رساله مزبور را جناب آقایان دكتر شهرام یوسفی‌فر، علیرضا مولایی توانی و دكتر املشی مورد نقد و داوری قرار دادند.
ادامه مطلب ...
دهمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‏ های ایرانشناسی برگزار شد /  1397/09/20
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست آقای دکتر محمد کاظم رحمتی، عضو هیئت علمی بنیاد دائره المعارف اسلامی، با نمایش نسخه‌های نفیسی از متون حدیثی کهن که در کتابخانه‌های مختلف دنیا از جمله کتابخانه «ملی عراق»، کتابخانه «فیض‌الله افندی» و «رئیس الکتاب» ترکیه، کتابخانه «اسکوریال» اسپانیا و کتابخانه «رضا در شهر رامپور» هند نگهداری میشوند، به بررسی اطلاعات متن تحریرها پرداخت.
ادامه مطلب ...
در آستانه هفته پژوهش بنیاد ایرانشناسی همایش ملی «خلیج فارس برای ملتهای خلیج فارس» را برگزار كرد /  1397/09/13
در آستانه هفته پژوهش بنیاد ایرانشناسی همایش ملی «خلیج ¬فارس برای ملتهای خلیج¬ فارس» را برگزار كرد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این همایش كه صبح روز دوازدهم آذرماه 1397 گشایش یافت، به بررسی و پژوهش وجوه مختلف مسائل این منطقه جغرافیایی پرداخته شد.
ادامه مطلب ...
هشتمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه ‌های ایرانشناسی برگزار شد: «حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در شاهنامه» /  1397/09/05
هشتمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‌های ایرانشناسی با موضوع «حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در شاهنامه»، بهمت بنیاد ایرانشناسی، 5 آذرماه 1397 برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست آقای دکتر زاگرس زند، مدرس دانشگاه خوارزمی و شاهنامه پژوه، در خصوص حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در «شاهنامه» -حماسه ملی ایرانیان- که مشتمل بر چند لایه بینش فلسفی، دینی و جهانشناختی‌ست،‌ به ایراد سخنرانی پرداخت. آقای دکتر زند ضمن اشاره به مفهوم عدل و داد و تعادل در سرار شاهنامه، این حماسه ملی را عاری از هرگونه نژاد‌پرستی عنوان کرد. ایشان همچنین توصیف اقوام و ادیان در شاهنامه را همواره منصفانه، دوستانه و مهربانانه که هیچ نشانی از تحقیر در آن دیده نمیشود،‌ برشمرد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی هشتمین نشست از سلسله نشستهای «دوشنبه ‏های ایرانشناسی» را برگزار میکند:«حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در شاهنامه» /  1397/08/30
بنیاد ایرانشناسی هشتمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی را با هدف علم‌آموزی در حوزههای مختلف دانش ایرانشناسی، با موضوع: «حکمت و جهان‌بینیِ ایرانی در شاهنامه» برگزار میکند. علاقه‌مندان به شرکت در این نشست میتوانند روز دوشنبه 5 آذرماه 1397،‌ از ساعت 10 تا 12 در بنیاد ایرانشناسی به نشانی: تهران، خیابان شیخ ‌بهایی جنوبی،‌ خیابان ایرانشناسی،‌ پایین‌تر از بزرگراه شهید همت، بنیاد ایرانشناسی مراجعه نمایند.
ادامه مطلب ...
هفتمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‌ های ایرانشناسی برگزار شد: «اسطورهها در فرهنگ ایرانی» /  1397/08/29
در این نشست خانم دکتر ژاله آموزگار، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با مقایسه اسطورهها در فرهنگ ایرانی و دیگر فرهنگها، موضوع سخنرانی خود را به «نابخردی خدایان خردمند» اختصاص داد و تفاوت میان آنها را بررسی کرد. ایشان ضمن تعریف اسطوره به تخیل جمعی و رویاهای گروهی یک ملت بنا بر باورها، اعتقادات، و نیازهای اجتماعی و اقلیمی خود و تکرار این تخلیات در زمانهای مختلف، اسطوره را یک سرگذشت «مینویی‌(دنیای فراسو)» خواند و دلیل پیدایش اسطوره را «جهل و نادانی»، «تجسم احساسات و آرزوها» و «عجز و ناتوانی» برشمرد.
ادامه مطلب ...
مهلت ارسال مقاله به همایش ملی «خلیج فارس برای ملتهای خلیج فارس» تمدید شد /  1397/08/26
نظر به استقبال پژوهشگران از همایش ملی «خلیج فارس برای ملتهای خلیج فارس» مهلت ارسال اصل مقالات به دبیرخانه همایش تا پنج آذرماه 1397 تمدید شد. بنابر گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این همایش با در نظر گرفتن گستره «دریای باستانی پارس»، محدوده جغرافیایی خلیج ¬فارس و دریای مكران را هدف قرار داده است. بر این اساس از اهداف اصلی این همایش، بررسی و پژوهش وجوه مختلف مسائل این منطقه جغرافیایی است كه به گذشته، حال و آینده ملتهای ساكن در آن مربوط میشود. با این رویكرد كه ساز و كار این منطقه پراهمیت عاری از قدرتهای فرامنطقه¬ای باشد و با اراده و میل ملتهای بومی آن شكل گیرد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی هفتمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» را برگزار میکند: «اسطورهها در فرهنگ ایرانی» /  1397/08/23
بنیاد ایرانشناسی در راستای دانش‌افزایی در حوزه «ایرانشناسی (فرهنگ و مردم)»، هفتمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی را با موضوع: «اسطور‌هها در فرهنگ ایرانی»، در بنیاد ایرانشناسی برگزار میکند. به گزارش روابط عمومی بنیاد، این نشست با سخنرانی خانم دکتر ژاله آموزگار، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با موضوعهای: «تعریف اسطوره»،‌ «دسته‌بندی اسطورهها در فرهنگ ایران باستان» و «جایگاه خرد در اندیشه ایران باستان» همراه خواهد بود. علاقه‌مندان به شركت در این نشست میتوانند روز دوشنبه 28 آبانماه 1397،‌ از ساعت 10 تا 12 در بنیاد ایرانشناسی به نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، پایین‌تر از بزرگراه شهید همت، بنیاد ایرانشناسی مراجعه نمایند.
ادامه مطلب ...
ششمین نشست از سلسله نشست های «دوشنبه‏ های ایرانشناسی» برگزار شد: «زاگرس در دوران پارینه‌سنگی، نگاهی به شواهد باستانشناختی و دیرین محیط» /  1397/08/23
به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در ابتدای این نشست حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، ضمن خیر مقدم به حاضران، به مقابله خصمانه غربیها با فرهنگ و تمدن ایران‌زمین اشاره كرد و اینكه عامدانه با كاستیها در ارائه معرفی دقیق و درست ایران فرهنگی، ارزش تاریخی و سابقه تمدن‌سازی ایران و ایرانیان را زیر سئوال برده‌اند. بر این اساس، این مسئله‌ای است كه بنیاد ایرانشناسی بعنوان متولی اصلی معرفی دقیق و جامع ایران فرهنگی در آن ورود كرده است و سعی در معرفی كامل ایران فرهنگی دارد.
ادامه مطلب ...
ششمین نشست «دوشنبه ‏های ایرانشناسی» با عنوان «زاگرس در دوران پارینه‌سنگی، نگاهی به شواهد باستانشناختی و دیرین محیط» /  1397/08/19
بنیاد ایرانشناسی بعنوان مهمترین مرجع و مرکز شناخت و شناساندن ایران، بر آن است تا تحقیقات و پژوهشهای بدیع و چند جانبه¬ای را بدنبال تحقیقات صورت گرفته در زمینه گاهنگاری مناطق تاریخی ایران بثمر رساند. با توجه به اهمیت منطقه زاگرس در تدوین، شکلگیری و پیشروی فرهنگ و تمدن ایرانی، طرح پژوهشی «زاگرس‏شناسی» در دستور کار بنیاد میباشد، که در همین راستا، ششمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی، با موضوع: «زاگرس در دوران پارینه‌سنگی، نگاهی به شواهد باستانشناختی و دیرین محیط» در بنیاد ایرانشناسی برگزار میشود.
ادامه مطلب ...
پنجمین نشست دوشنبه‌های ایرانشناسی با عنوان«واكاوی عوامل مؤثر در تداوم باورهای باستانی زروانی و میترایی در دوره اسلامی» /  1397/08/19
پنجمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‌های ایرانشناسی با موضوع «واکاوی عوامل مؤثر در تداوم باورهای باستانی زروانی و میترایی در دوره اسلامی»، بهمت بنیاد ایرانشناسی، چهاردهم آبانماه 1397 برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست آقای دکتر میرزامحمد حسنی، عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی (واحد تهران مركزی)، به ایراد سخنرانی پرداخت.
ادامه مطلب ...
فراخوان نخستین جشنواره «تارنماهای ایرانشناسی» /  1397/08/17
بنیاد ایرانشناسی در طی حضور خود در عرصه علم و فرهنگ و ارتباطات در صدد معرفی کرسیهایی است که، بگونه‌ای در گسترش اطلاعات و افزایش سطح آگاهی جامعه علمی «در قلمرو ایرانشناسی» نقش دارند. بهمین منظور، این بنیاد نخستین جشنواره «تارنماهای ایرانشناسی» را در دو بخش «تارنماهای حقوقی، سازمانها» و «تارنماهای حقیقی، اشخاص» برگزار میكند.
ادامه مطلب ...
چهارمین نشست از سلسله نشستهای دوشنبه‌های ایرانشناسی برگزار شد: «تأملی در مفهوم ژئوپلیتیک شیعه (ایران و حوزه پیرامونی آن)» /  1397/08/13
بنیاد ایرانشناسی چهارمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه‌های ایرانشناسی با موضوع: «تأملی در مفهوم ژئوپلیتیک شیعه (ایران و حوزه پیرامونی آن)، هفتم آبانماه 1397 برگزار كرد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست آقای دكتر سیدعباس احمدی، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران، با طرح سئوالهایی همچون: صاحبنظران درباره ژئوپلیتیک شیعه چه دیدگاهی دارند؟ ژئوپلیتیک شیعه چیست؟ آیا مفهومی علمی است یا اصطلاحی سیاسی؟ تشیع در اثر چه رخدادهایی از ماهیت سیاسی و ژئوپلیتیک برخوردار شد؟ آیا ژئوپلیتیک شیعه همان هلال شیعی است یا با آن فرق دارد؟ آیا میتوان تعریف علمی و جدیدی از ژئوپلیتیک شیعه ارائه کرد؟ این تعریف جدید بر چه عناصر و ارکانی مبتنی است؟ نماد نگاری تشیع (راهپیمایی اربعین) چه نقشی در سرنوشت آینده شیعیان دارد؟، آغازگر بحث خود شد. بر این اساس ایشان ابتدا تعریفها و دیدگاههایی از صاحبنظران خارجی و داخلی درخصوص «ژئوپولتیك شیعه» ارائه داد.
ادامه مطلب ...
در آستانه هفته پژوهش بنیاد ایرانشناسی برگزار میكند: همایش ملی «خلیج فارس برای ملتهای خلیج فارس» /  1397/08/12
بنیاد ایرانشناسی مفتخر است در ادامه مجموعه همایشهای خود در حوزه ایرانشناسی و مطالعات خلیج ¬فارس اقدام به برگزاری همایش ملی «خلیج ¬فارس برای ملتهای خلیج¬ فارس» نماید. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این همایش با در نظر گرفتن گستره «دریای باستانی پارس»، محدوده جغرافیایی خلیج ¬فارس و دریای مكران را هدف قرار داده است. بر این اساس از اهداف اصلی این همایش، بررسی و پژوهش وجوه مختلف مسائل این منطقه جغرافیایی است كه به گذشته، حال و آینده ملتهای ساكن در آن مربوط میشود. با این رویكرد كه ساز و كار این منطقه پراهمیت عاری از قدرتهای فرامنطقه¬ای باشد و با اراده و میل ملتهای بومی آن شكل گیرد. با این مقدمه، محورهای اصلی همایش بشرح زیر است:
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی سومین نشست از سلسله نشستهای هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» را با موضوع «گاهنگاری فلات مرکزی» برگزار كرد /  1397/08/02
سومین نشست هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» با موضوع «گاهنگاری فلات مرکزی»، صبح روز سی‌ام مهرماه 1397 در بنیاد ایرانشناسی، با حضور جمعی از پژوهشگران و علاقه‌مندان حوزه باستانشناسی و مسئولان بنیاد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد، در ابتدای این نشست آقای افشار، دبیر اجرایی این نشست با بیان این نکته که بنیاد ایرانشناسی سال گذشته برای نخستین‌بار در کشور، جدول گاهنگاری حوزه باستانشناسی را با تقسیم‌بندی مناطق هفتگانه رونمایی کرد، از چاپ توضیحات کامل هر هفت منطقه علاوه‌بر آنچه در جدول بصورت خلاصه ارائه شده است، خبر داد و این نشست را پیش درآمدی برای چاپ کتاب «گاهنگاری فلات مرکزی» بیان داشت، که به زودی منتشر خواهد شد. در ادامه این نشست، آقای دکتر حسن فاضلی، عضو هئیت علمی (استاد) گروه باستانشناسی دانشگاه تهران، ضمن قدردانی از سعه صدر رئیس محترم بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت‌ا... سید‌محمد خامنه‌ای و حمایتهای ایشان برای چاپ کتاب «گاهنگاری فلات مرکزی»، با توجه به اهمیت این منطقه بعنوان یکی از نقاط کلیدی ایران، که حوزه جغرافیایی وسیعی را در بر میگیرد، از مسئولان بنیاد ایرانشناسی نیز برای فراهم آوردن شرایط مناسب نشست تخصصی «گاهنگاری فلات مرکزی» تشکر کرد. وی در ادامه یکی از آرزوهای بزرگ باستانشناسانه خود را، مطالعه گاهنگاری ایران و تجدید نظر در مسئله تاریخ قدیمی ایران عنوان کرد و چنین بیان داشت: در حوزه باستانشناسی موضوعات متنوعی برای مطالعه وجود دارد که هر کدام دارای جاذبه‌های فراوان مختص خود میباشند، لذا هر باستانشناس میتواند در حوزه محلی، منطقه‌ای، ملّی و فراملّی پژوهشهایی را انجام دهد، که این امر موجب باز شدن دریچه‌ای نو در حوزه باستانشناسی میشود.
ادامه مطلب ...
به همت بنیاد ایرانشناسی همایش «اربعین میراث معنوی مشترک ملّل جهان اسلام» برگزار شد /  1397/07/25
در آستانه اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین(ع) و با همکاری هیئت اندیشه‌ورز معاونت بانوان ستاد اربعین، همایش «اربعین میراث معنوی مشترک ملل جهان اسلام»، بیست و سوم مهرماه 1397، با حضور جمعی از پژوهشگران حوزه میراث ناملموس فرهنگی و فرهنگ و هویت اسلامی، در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در آیین گشایش این همایش كه با حضور حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی همراه بود، ایشان با بیان اینكه اربعین از میراثهای ناملموس مهم بشری و از مباحث مهم شیعی است، چنین بیان داشتند: این میراث متفاوت از میراثهای ملموسی است كه با نشانه‌های فیزیكی- همچون بنا و ساختمان داشتن- قابل ادراك و لمس شدن هستند؛ بنابراین در شناسایی مواریث ناملموس باید به تحلیل و تفكر پرداخت و نتایج علمی و معرفتی از آن بدست آورد.
ادامه مطلب ...
بنیاد ایرانشناسی نخستین نشست از سلسله نشستهای هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» را برگزار كرد: «بررسی وضعیت تردد و فعالیت كشتیهای نفتكش در خلیج فارس در دوران دفاع مقدس» /  1397/07/24
نخستین نشست هفتگی «دوشنبه‌های ایرانشناسی» با موضوع «تردد كشتیهای نفتكش در جنگ خلیج فارس»، صبح روز شانزدهم مهرماه 1397 در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، آقای دكتر حامد فروزان، سرپرست معاونت پژوهشی بنیاد، ضمن اشاره به توجه دقیق به مباحث خلیج فارس بطور مستمر در بنیاد ایرانشناسی، توجه و دقت نظر به موضوع خلیج فارس را وظیفه و افتخاری برای بنیاد خواند، كه ارتباط با دیگر مراكز علمی و استفاده از نظریات استادان برجسته حوزه خلیج فارس، اتفاق مباركی برای بنیاد و مخاطبان آن رقم خواهد زد.
ادامه مطلب ...