بنیاد ایران شناسی

فراخوان ارسال مقاله به همایش بین المللی زاگرس‌شناسی با موضوع:

«بررسی منشاء پیدایش حیات انسان در زنجیره كوههای زاگرس»رشته کوههای زاگرس که قسمت اعظم آن در ایران واقع شده،‌ تقریباً از جنوب شرق ترکیه تا سواحل خلیج¬فارس کشیده شده است. زاگرس با داشتن زیست‌بومها و پناهگاههای مناسب برای استقرارهای انسانی، همواره نقش مهمی در تاریخ تحول فرهنگهای بشری ایفا کرده است. رشته کوههای زاگرس بدلیل موقعیت استراتژیک و قرارگیری بر سر راه مهاجرتهای جوامع انسانی از آفریقا و حاشیه دریای مدیترانه به سمت نواحی جغرافیای شرق و شمالی از اهمیت بسیاری در دوران پارینه‌سنگی برخوردار است. چه بسا در این میان برخی از پژوهشگران، زاگرس را منشأ مدرن شدن رفتار انسانی دانسته و نخستین انسانهای هوشمندِ هوشمند را برآمده از مناطقی در زاگرس دانسته‌اند. این سد طبیعی که کم و بیش مرزهای غربی فلات ایران را در برگرفته،‌ نه تنها شواهد باستان¬شناختی کهنی از دوران پارینه‌سنگی ارائه میدهد، بلکه نقش مهمی در شناخت ما از تحولات مهم دوره نوسنگی و پیش‌ِروی ایران در حوزه صنعت و آغاز کشاورزی و دامپروری دارد. درهها و دشتهای حاصلخیز دامنه‌های این رشته کوه در دوران تاریخی خاستگاه شکلگیری تمدنهای مهم و بزرگ جهانی از جمله تمدن هخامنشیان و ساسانیان در بستر خود شده و از سویی دیگر وجود قله‌ها و مناطق صعب‌العبور آن موجب باقیماندن برخی از آداب و رسوم متفاوتی که در جای جای این عرصه وسیع برجای مانده نیاز به بررسی و تأمل بیشتری دارند و نکاتی که غربیان از این پهنه مهم تاریخی، ‌استراتژیکی و سیاسی برداشت کرده‌اند،‌ جای تعمق دارد.
بر این اساس بنیاد ایرانشناسی با هدف شناخت و شناساندن بهتر ایران و حس ضرورت ویژه برای مطالعات زاگرس‌شناسی در نظر دارد، فعالیتهای گسترده و وسیعی را در این حوزه متمرکز کند. برگزاری همایش زاگرس‌شناسی در سطح بین‌المللی از جمله این اقدامات است. این همایش دارای فراخوان ارسال مقاله در 6 محور با موضوع: «بررسی منشأ پیدایش حیات انسان در رشته کوههای زاگرس»، بشرح زیر است:

محورهای همایش

همایش بین‌المللی زاگرس‌ شناسی نُهم ارديبهشت‌ماه 1398، از ساعت 8:30 تا 12، در محل بنياد ايرانشناسی برگزار خواهد شد و در آن علاوه‌بر سخنرانی حضرت آيت‌ا... سيدمحمد خامنه‌ای، رئيس بنياد ايرانشناسی، پژوهشگران و استادان حوزه مطالعاتی زاگرس به ارائه مقاله و سخنرانی خواهند پرداخت.
بر اين اساس، از پژوهشگران، ‌استادان، ‌دانشجويان و علاقه‌مندان به حوزه مطالعاتی زاگرس دعوت ميشود برای ارسال مقالات خود تا پايان روز دوم ارديبهشت ماه 1398، با توجه به محورهای همايش،‌ اقدام نمايند. همچنین جهت ثبت ‌نام حضور در همایش و ارسال مقاله به سایت همایش به آدرس http://zagros.iranology.ir مراجعه نمایند.
آخرين مهلت ارسال مقاله: 2 ارديبهشت 1398
زمان برگزاری همايش: 9 ارديبهشت 1398 – ساعت 8:30 تا 12
تارنمای همایش: http://zagros.iranology.ir
رايانامه: mags@iranology.ir
مقالات منتخب در پايگاههای معتبر علمي نمايه خواهد شد. جهت كسب اطلاعات بيشتر و دريافت شيوه نامه راهنمای نگارش مقالات به تارنمای بنياد ايرانشناسی مراجعه نمایید و يا با شماره های (88212001 و88212004-0 021) تماس حاصل فرماييد. محل برگزاری همایش: تهران، شيخ بهايی جنوبی، خيابان ايرانشناسی، بنياد ايرانشناسی.