تهیه و تدوین : روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی
مرحوم دكتر حسن حبيبي

زندگینامه و شرح خدمات و فعاليتهاي علمي- پژوهشي
مرحوم دكتر حسن حبيبي رئیس سابق بنیاد ایرانشناسی

مرحوم دکتر حسن حبیبی، در سال 1316 شمسي در تهران چشم به جهان گشود. در سال 1335 وارد دانشگاه شد و به طور همزمان در دو رشتة حقوق و ادبيات به تحصيل پرداخت. وي براي ادامة تحصيل به فرانسه رفت و دكتراي حقوق از دانشگاه سوربن فرانسه گرفت. دكتر حبيبي در بهمن‌ماه 1357 همراه با حضرت امام خميني(ره) به وطن بازگشت. از جمله فعاليتها و مسئوليتهاي مهم دكتر حبيبي مي‌توان به عضويت در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، نمايندگي دوره اول مجلس شوراي اسلامي، وزارت فرهنگ، علوم و دادگستري، عضويت در شوراي نگهبان، عضو ديوان داوري (لاهه) و عضو كميسيون ملي يونسكو، سه دوره معاونت اول رياست جمهوري، عضويت در مجمع تشخيص مصلحت نظام، رياست فرهنگستان زبان و ادب فارسي و رياست بنياد ايران‌شناسي اشاره كرد.
توجه به فرهنگ ایرانی ويژگي برجستة‌ شخصيت دكتر حبيبي بود. دغدغه‌اي كه هيچگاه از آن دور نماند. ايشان يكي از افراد مؤثر در سياستهاي كلان علمي و فرهنگي و دست به قلم بود و دهها عنوان كتاب و مقاله حاصل زندگي ايشان در عرصة علم و دانش است. وي همچنين از اواسط دهه 1370 تمام توان و دل مشغولي‌ خويش را متوجه تأسيس و پس از آن، (تا پايان عمر)، اداره بنياد ايران‌شناسي كرد. برپايي اين بنياد امروز با داشتن بزرگترين كتابخانة تخصصي ايران شناسي و پنج موزة دائمي، نتيجة انديشه و تلاش مرحوم دكتر حبيبي است.
همچنين مرحوم دكتر حسن حبيبي واضع نظريه‌اي تحت عنوان «ايران‌شناسي نظام يافته» نيز هست و از اين حيث ميتوان ايشان را بنيانگذار مكتبي در اين حوزه دانست. مرحوم دکتر حسن حبیبی بامداد روز پنج‌شنبه، 12 بهمن‌ماه 1391 دعوت حق را لبيك گفت. روحش شاد و ميراثش پاينده باد.

فهرست کتابهاي منتشر شده


  کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩٣
نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر
  طراحی و اجرا : اداره رایانه و فناوری اطلاعات